Evrensel’le dayanışma etkinliği: Halkın haber alma hakkından ödün vermiyoruz

0
44
                    <strong>Evrensel Gazetesi’nin dayanışma etkinliğinde halkın haber alma hakkından ödün vermediklerine işaret eden Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, “Doğru bir habercilikte ısrar eden tüm gazetecilere ve tutuklu meslektaşlarımıza da bir selam gönderiyoruz” dedi.</strong>

Evrensel Gazetesi, Küçükçekmece’de bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde dayanışma etkinliği düzenledi. Etkinlikte, “Biz Evrensel’le güçlüyüz” yazılı pankartlar asıldı.  “Evrensel susmaz, susturulamaz”, “Evrensel bizimle güçlü”, “Özgür basın susturulamaz”, “Jin jiyan azadî”  ve “Hasta tutsaklara özgürlük” sloganları atıldığı etkinliğe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, çok sayıda siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcisi ve gazeteci ile yazarın yanı sıra yüzlerce yurttaş da katıldı.  Etkinlik sinevizyon gösterimi ile başladı.

27 YILLIK YOLCULUK

Kerem Fırtına ve Zeynep Bafralı’nın sunuculuğunu yaptığı etkinlikte etkilik komitesi adına Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan söz aldı. 27 yıldır Evrensel gazetesinin burjuva medyası karşısında işçi sınıfının, emekçilerin, halkın, bütün ezilenlerin  sorunlarını sayfalarına taşıdığına işaret Aslan, “Bu baskılarla yüz yüze kalıyor. Biliyorsunuz ki Basın İlan Kurumu Evrensel’e yıllardır ilan vermiyor. Bugün burada hep birlikte Basın İnan Kurumu’nun bu tutumunu bu anlayışını kınıyoruz. Çünkü Evrensel işçi sınıfının gazetesidir. Demokrasiden yana olanların gazetesidir. Kadınların, gençlerin gazetesidir. Haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış, çevresini, doğasını korumaya çalışan kentsel dönüşüme karşı mücadele eden insanların gazetesidir. Sizler asla bu gazeteyi hiçbir zaman engelleyemeyeceksiniz. Baskı altına almayacaksınız. Bu nedenle diyoruz ki Evrensel gücünü işçi sınıfından halktan, emekçilerden yana aldığı sürece evrensel hiçbir zaman susmaz, ve susmayacaktır” dedi.

‘SINIR ÖTESİ’NE SALDIRILAR

“Çünkü Evrensel savaşa karşı barıştan yanadır” diyerek, sözlerini sürdüren  Aslan, sözlerini şöyle devam etti: “Çünkü evrensel sınır ötesi operasyonları halka gerçek anlamıyla duyuran bir gazetedir. Evrensel Türkiye’de demokratik hak ve özgürlüklerin, işçi sınıfının mücadelesidir, bayrağıdır. Evrensel hiçbir zaman susturamayacaksınız Metin Göktepe öldürüldüğünde hepimiz orada şunun sözünü verdik: Evrensel’i yaşatacağız. Metin Göktepe ölmedi. Aramızda yaşıyor ve bugün burada binlerce Metin Göktepe var. Devletin, iktidarın bütün baskılarına karşı, bütün şiddetine karşı işte bu salonda olduğu gibi sahip çıkmaya devam edeceğiz. İnadına, evrensel diyoruz. 27 yıl önce halkın gazetesi olmak üzere yola çıkmıştı. Haberler grev yerlerinden, eylemlerden, sokaklardan, memleketin en uzak bölgelerinden akıp geldi Haber yapamayanlar mektuplarını yazdılar.”

Aslan sözlerine son verirken salonda “Evrensel susmaz, susturulamaz” sloganı atıldı. Aslan’ın ardından Ruhi Su Doslar Korusu, sahne aldı.

SANSÜR YASASINA İŞARET ETTİ

Etkinlikte söz alan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, sözlerine Evrensel’in tarihinde emeği olanları anarak sözlerine başladı.  Polat,  hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okuyarak, “Hepsini saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi. Türkiye basın özgürlüğü bakımından en sorunlu dönemlerinden birini yaşadığın altını çizen Polat,  “Basın İlan Kurumu ve RTÜK’ün gazete ve televizyonlar üzerindeki baskılarına yeni dezenformasyon yasası ile birlikte internet sitelerinin de düne göre daha fazla sansür baskısı altına sokulması eklendi” diye konuştu.

TUTUKLU GAZETECİLER

“Tüm bunlara rağmen, bu ülkede, işçi ve emekçilerin, tüm ezilen halkların sesi Evrensel’in bir parçası olmaktan onur duyduğu, halkın haber alma hakkından ödün vermeyen bir gazetecilik geleneği de var” diyen Polat, “Sokakta haber takip eden gazeteciler çok sık polis şiddetiyle yüz yüze kalıyor. Tutuklu meslektaşlarımıza son dönem 25 gazeteci daha eklendi Buradan doğru bir habercilikte ısrar eden tüm gazetecilere ve tutuklu meslektaşlarımıza da bir selam gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DAYANIŞMA YA İHTİYAÇ VAR’

27 yıldır “Evrensel susturulamaz” sözünü her fırsatta yinelediklerini kaydeden Polat,  “Daha önce bunu deneyen iktidarlar, başaramadan tarih oldular. AKP de öğrenecek. Gerçi ’20 yıl oldu’ diyebilirsiniz. Bazıları biraz geç öğreniyor. Okurlarımızın, bu salonu dolduran sizlerin sahiplenmesi ve dayanışması bize güç veriyor. Basın İlan Kurumu’nun ilan hakkımızı iptalinden sonra e-gazete abonelerimizin sayısındaki artış, Evrensel’i mali kuşatmayla boğmak isteyenlere önemli bir yanıttır. Bu dayanışmanın sürekliğine ihtiyacımız var.  Özgür ve çocukların aç yatmadığı bir Türkiye’nin haberlerini yapmayı diliyoruz” diye kaydetti.

Polat’ın konuşmasının ardından okur dayanışmasının suç sayılmasına karşı etkinliğe gelen binlerce kişi ellerindeki  Evrensel gazetesini kaldırarak  Basın İlan Kurumuna attıkları sloganla mesaj verdi: “Sansürcüler gidecek, biz kalacağız.” Etkinlik boyunca sık sık “Evrensel bizimle bizimle güçlü”, “Evrensel susmaz susturulamaz”,  “Metin yaşıyor Evrensel yazıyor” sloganı atıldı.

DEMİRTAŞ’IN MESAJI

Yapılan konuşmaların ardından tutuklu birçok siyasetçinin dayanışma etkinliğine gönderdiği mesjlar okundu. Mesajlar şu şekildeydi:

4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “27 yıllık yayın hayatına onuruyla, duruşuyla özgür basının baş eğmeyen temsilcilerinden Evrensel Gazetesi’nin yanında olduğumuzu, tüm kalbimizle dayanışma duygularımızı ilettiğimizi bilmenizi isteriz. Tek bir geri adım atmadan yıllarca ezilenlerin, sömürülenlerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve tüm halkların yanında durmayı görev bilmiş bir gazetenin yaşayabilmesi hepimizin boynunun borcudur. Bu vesileyle salonda olan olamayan, dayanışmasını esirgemeyen tüm dostlara, yoldaşlara yürek dolusu selam, sevgilerimizi gönderirken özgür yarınlarda görüşebilmeyi diliyoruz. Umutla, sevgiyle, dirençle.”

FİNCANCI’DAN MESAJ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof.Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Sevgili Evrensel emekçisi yol arkadaşlarım, yoldaşlarım, birlikte emek vermemizin üzerinden neredeyse 20 yıl, sizler bu gazeteyi var edeli 27 yıl olmuş. İlk gün elime aldığım heyecanı her birinizin yüreğinde taşıdığından hiç kuşkum yok. Karşı karşıya kaldığınız baskılar, yok etmek üzere kurgulanan yasaklarla bu heyecan olmadan başa çıkmak, umudu her dem diri tutmak başka türlü mümkün olmazdı zaten. Bizler Metin Göktepe’nin katledilmesinde izini sürdüğümüz hakikatle, bu toprakların hakikatini bulması için verdiğimiz mücadeleyle sizleri yalnız bir gazete değil, hepimizin en çok da hakikatin sesi olarak bildik. Bu sesi ne yapsalar susturamazlar. Nice 27 yıllara, hakikatin solmayan ışığı ile umut ile, direnç ile, elbette dayanışma ile…”

GEZİ TUTUKLULARINDAN MESAJ

Silivri Cezaevinde Gezi Davasından tutuklu bulunan Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay, “Değerli Arkadaşlar, Duyduk ki buluşmuşsunuz, duyduk ki Metin Göktepe’nin gazetesine sahip çıkıyormuşsunuz. Teşekkür ederiz. Bu memlekette alınteri ile hakça bir yaşam sürenler, hakikatin peşini hiçbir hal ve şartta bırakmayan gazeteciler kazanacak. Beklenen günler, güzel günler ellerinizdedir.”

YAŞASIN EVRENSEL

Bakırköy’de tutuklu bulunan Gezi Davası tutuklularından Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden,“Bizler sizin sesinizi duyamıyoruz ama barış, özgürlük ve emek adına  sürdürdüğünüz mücadelenize inanıyor, halkın doğru haber alabilmesi için iktidarın her türlü zorbalığını ve baskısınıengellemeye karşı gösterdiğiniz çabanın farkındayız. Gezi direnişinin hepimize öğrettiği gibi, ‘Kurtuluş yok tek başınaya hep beraber ya hiçbirimiz…’ Tam da bu nedenle yanınızda olmasak da dayanışma duygularımızı size dostlarla iletmek istedik. Yaşasın Evrensel dayanışma! Yaşasın Evrensel’le dayanışma!”

Etkinlikte, Zeynep Bakşi Karadağ, Mehmet Atlı, Haluk Tolga İlhan, Mahmut Çınar,  Kezzo, Mengene ve Mercan Selçuk Dans Topluluğu’ndan dansçılar da sahne aldı.

(HABER MERKEZİ)

dayanışma konserievrensel gazetesiİstanbulpirha

Bir Cevap Yazın