Fırat: Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı’ dayatan zihniyet hukuksuzluğa son vermeli

0
242

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, cezaevinde durumu giderek ağırlaşan ve hayati risk taşıyan HDP önceki dönem Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a yönelik hukuksuzluğa son verilmesi çağrısında bulundu. Fırat, “Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı ’ dayatan zihniyetin acımasız ve vicdansız olduğunu düşünüyoruz ve Tuğluk nezdinde tüm tutuklular üzerinden yürütülen düşmanca hukuka son verilmesini diliyoruz” dedi.

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 5 yılı aşkın bir süredir tutulan HDP önceki dönem Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu başlayan hafıza kaybıyla ilgili olarak birçok çevreden serbest bırakılmasına dair çağrılar gelmeye devam ediyor.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Aysel Tuğluk şahsında hasta tutukluların savaş-ölüm siyasetiyle veya ayrımcılıkla ötekileştirilip hayatlarını kaybetmelerine seyirci kalınmaması çağrısında bulundu.

“TUĞLUK NEZDİNDE DÜŞMANCA HUKUKA SON VERİLMELİ”

Fırat, Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı ’ dayatan acımasız ve vicdansızlığın Aysel Tuğluk nezdinde tüm tutuklular üzerinden yürütülen düşmanca hukuka son verilmesi gerektiğine vurguda bulunarak şunları belirtti:

“Bir tutuklunun hakları önce insan olmaktan kaynaklamakta olup, özgürlüğün kısıtlanmasının mecburi kıldığı ölçüde sınırlandırılması haricinde, o kişinin hak ve yaşam özgürlüğü elinden alınmamalıdır. Kişinin her koşulda insani haklarına ulaşabilmesi için, devletin doğrudan hak ihlalini durdurması ve hukuki koruma sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Bizler öncelikle adaletin gerçekleşmesine hizmet edecek “toplumsal vicdanın” hukuk devleti ilkesine göre gelişmesini, hasta tutukluların savaş-ölüm siyasetiyle veya ayrımcılıkla ötekileştirilip hayatlarını kaybetmelerine seyirci kalınmamasını istiyoruz ve her tutuklunun bir can taşıdığı ve o canın ölümüyle toplumsal hıncın yatıştırılacağı gibi insanlık dışı bir tavrın yanlış olduğuna inanıyoruz.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partinin önceki dönem Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı ’ dayatan zihniyetin acımasız ve vicdansız olduğunu düşünüyoruz ve Tuğluk nezdinde tüm tutuklular üzerinden yürütülen düşmanca hukuka son verilmesini diliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

İLGİLİ HABERLER:

1-Dersim Barosu: Aysel Tuğluk ve diğer hasta tutukluların infazı ertelensin2- Sanatçı Aynur Doğan, hasta tutuklu Aysel Tuğluk için adalet istedi3-Ali Kenanoğlu: Alevi kurumları, Aysel Tuğluk’a olan vefa borcunu ödemeli!4-‘Hafıza kaybı’ yaşayan Aysel Tuğluk için infaz erteleme talep edildi5- ‘Aysel Tuğluk, annesine yapılanları ve buna müsaade edenleri unutmadan yaşar’6-ATK, Aysel Tuğluk’un talebini reddetti7-‘Aysel Tuğluk bir an önce tahliye edilmelidir’

Bir Cevap Yazın