Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunuyor

0
63

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Avrupa Alevi hareketine yönelik iddialarına ilişkin açıklama yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, “Recep Tayyip Erdoğan’ı Alevi kurumlarına söylemiş olduğu sözleri kanıtlaması için, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre millet adına hareket etmesi gereken ülkenin yargı makamlarını göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Siirt’te yaptığı konuşmaya ilişkin bir açıklama yayımladı. Erdoğan’ın Avrupa Alevi hareketine yönelik iddialarının iftira olduğunu belirten AABK açıklamasında “Recep Tayyip Erdoğan’ı Alevi kurumlarına söylemiş olduğu sözleri kanıtlaması için, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre millet adına hareket etmesi gereken ülkenin yargı makamlarını göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

AABK’nin “Çekin kirli ellerinizi inancımızdan!” başlığıyla yayımladığı açıklama şöyle:

“Avrupa Alevi hareketinin bağımsız çizgisi, kendi imkanlarıyla yarattığı örgütlü gücü ve kazanımları, her daim zalimin karşısında, mazlumun yayınında duruşu, siyasal İslamcılara ve onun himayesi altında asimilasyona hizmet etmek isteyenlere taviz vermemesinden rahatsız olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha kurumlarımıza ve temsilcilerimize karşı yalan, kin ve nefret söylemiyle saldırdı.

Yaklaşık yirmi yıldır yönettikleri ülkenin geldiği durumu görüp adam gibi istifa etmeyi bile beceremeyen, kendilerinin ve yandaşlarının kasalarını kara parayla dolduran bu siyasi yapı, Aleviler üzerinden kendisine alan açmaya yolunu seçti.

“ALEVİ NEFRETİ ÜZERİNDEN KURUMLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Bunu yaparken de dünya Alevilerinin umudu, göz bebeği olan Avrupa Alevi hareketine, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuza yalan ve iftira atma yöntemine gitti. AKP’li Cumhurbaşkanı Siirt’te STK yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Almanya Devleti iki yıl önce Alevilere yıllık 30 milyon Euro verdi” diyerek, yalan söyledi.

Suriye ve dünyanın farklı coğrafyalarındaki cihatçı gruplara aktardıkları milyonlarca doları, verdikleri lojistik desteği, Avrupa’ya gönderdikleri gri pasaportlu dedeleri, ajan ve tetikçileri unutturmak için, Avrupa Alevi hareketini çamur atmaya yöneldi. Bir kez daha Alevi nefreti üzerinden, kurumlarımızı itibarsızlaştırarak, ülkenin üzerindeki bunca yükten, problemden, sorumluluklarından, yargılanmaktan kurtulabileceğini sandı.

“ALEVİLERİN İRADESİNİ SATIN ALABİLECEĞİ PLANINI YAPTI”

Seçimlere hazırlanıldığı şu günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamak yerine, gene en iğrenç yüzlerini göstererek, yıllardır denedikleri böl parçala yönet yöntemine devam edebileceğini, kendine yakın çakma kurum ve kişilere rüşvet vererek, Alevilerin iradesini satın alabileceği planını yaptı. Hatırlatırız, rüşvet vermekte, almakta suçtur. Üstelik Aleviler muktedirden hiç bir zaman rüşvet dilenciliği yapmadılar, bundan sonra da yapmayacaklar. Alevilerin muktedirden bir tek talebi var, oda: “Çekin kirli ellerinizi inancımızdan!”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenimiz Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak bugünden itibaren yasal süreci başlatıyor, Recep Tayyip Erdoğan’ı Alevi kurumlarına söylemiş olduğu sözleri kanıtlaması için, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre millet adına hareket etmesi gereken ülkenin yargı makamlarını göreve çağırıyoruz.

“ERDOĞAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Recep Tayyip Erdoğan:

– Bu beyanlarıyla alenen T.C Anayasa’sının 10. Maddesinde düzenlenen “Ayrımcılık Yasağını”,

– Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinin 26. maddesinde düzenlenen “hukuken ayrımcılığa karşı korunma” yasağını ihlal etmiş,

– TCK’nın 216. Maddesinde düzenlenen Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak suçunu,

– TCK’nın 257. Maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçunu

– TCK’nın 267. Maddesinde düzenlenen iftira suçunu, işlemiştir.

– Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Aleviler olarak Recep Tayyip Erdogan’ı iftira yoluyla kurumlarımızı itibarsızlaştırmak, kurumsal ve kişilik haklarımıza yönelik yalan beyanlarda bulunmak,

– Cumhurbaşkanlığı görevini kötüye kullanmak, halkın bir kesiminin benimsediği inançsal değerleri alenen aşağılamak suçunu, işlemiş olduğu iddiasıyla suç duyurularında bulunacağız.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın