Erzincan’ın Günbağı Köyü’ndeki atıl okul binası, aş evine çevrildi-VİDEO

0
63

Erzincan’ın merkeze bağlı Günbağı Köyü’nde atıl olarak bulunan okul binası, köylülerin ortak çalışması ile aş evine çevrildi. Köy muhtarı, aş evinin düğün veya hayır yemeklerinin verileceği bir alanın olmamasından dolayı yapıldığını kaydetti.

Erzincan merkeze bağlı Günbağı Köyü’nde atıl durumda bulunan okul binası köylülerin ortak çalışması ile aş evine çevrildi. 3 mezralı ve 200 haneli Günbağı Köyü’nde yaklaşık 350-400 kişi yaşıyor. Köyde eskiden okul olarak kullanılan binanın uzun süredir atıl vaziyette olduğunu belirten köy muhtarı Cemal Akdağ, binanın aş evi olarak tadilat edilme sürecini PİRHA‘ya anlattı.

“DÜĞÜN VEYA HAYIR YEMEKLERİNİ VERECEK YERİMİZ YOKTU”

“Okul atıl durumdaydı. İnsanların düğün yaptıklarında ya da hayır lokması dağıtılacağında yemek verecekleri yer yoktu” diyen Akdağ, dernek başkanı ile bir araya gelerek neler yapabileceklerini konuştuklarını söyledi. Akdağ, yurt dışında yaşayan köylülerin de desteğiyle çalışmaya başladıklarını kaydetti.

“BAŞTA, CEMEVİ OLARAK YAPILMA FİKRİ DE TARTIŞILDI”

Atıl durumdaki binanın başta cemevi olarak faaliyete geçirilme tartışmasının da yaşandığını aktaran Akdağ, “İlk olarak cemevi fikri de tartışıldı. Fakat 4 km mesafedeki Yalınca Köyü’nde cemevi var. İbadet için oraya gidiliyor. Cenazeler de oradan kaldırılıyor. Son olarak aş evi yapılmasında karar kılındı” dedi.

“ÖĞRENCİLER TAŞIMA SİSTEM İLE OKULLARINA GİDİYOR”

Köydeki öğrencilerin eğitimine da değinen Akdağ, “12-13 öğrenci var. Taşıma sistemi ile Çağlayan’a ya da Erzincan Lisesi’ne gidiyorlar” diye konuştu.

Nuray ATMACA / ERZİNCAN

                                               <br>

Bir Cevap Yazın