Ali Kenanoğlu: Alevi kurumları, Aysel Tuğluk’a olan vefa borcunu ödemeli!

0
138

Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2016 Aralık ayından beri tutuklu olan siyasetçi Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna dikkat çekti. Kenanoğlu, CAN TV’de katıldığı programda Alevi örgütlerine çağrı yaparak “Aysel Tuğluk, siyaset yaptığı süreç Alevi ve Kürt kimliğini asla inkar etmemiş ve buna sahip çıkmış birisidir. Bugün de Tuğluk’un yaşadığı mağduriyetin sonucunda bizim, Alevi kurumlarının ona sahip çıkması gerekir” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, CAN TV’de yayınlanan Can’dan Bakış adlı programın konuğu oldu. Kenanoğlu, canlı yayınlanan programda tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna dikkat çekerek Alevi kurumlarına çağrıda bulundu.

“ALEVİ KURUMLARI, TUĞLUK’A VEFA BORCUNU ÖDEMELİ”

Aysel Tuğluk’un yaşadığı sağlık sorunlarına sebep olarak anne Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyı işaret eden Ali Kenanoğlu, “Tedavisi ancak dışarıda mümkündür” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Sonuçta Aysel Tuğluk, inancına, kimliğine sahip çıkan bir Alevi Kızılbaş kadınıdır. Şu anda cezaevinde yaşadıkları, annesinin cenazesinde yaşanılan ve kendisine yaşatılan travmadan kaynaklı oluşan bir sonuçtur. Bu anlamıyla Alevi kurumları, yapmış olduğu siyaset içerisinde kendi inançsal kimliğine sahip çıkan insanlarına göğüs germek zorundadır. Aysel Tuğluk, siyaset yaptığı süreç içerisinde Dersimli, Alevi ve Kürt kimliğini asla inkar etmemiş ve buna sahip çıkmış birisidir. Bugün de Tuğluk’un yaşadığı mağduriyetin sonucunda bizim, Alevi kurumlarının, ona sahip çıkması gerekir. Tuğluk, siyaset yaptığı süreç içerisinde ben bir Alevi kurumunun başkanıydım. Alevi kurumları ile olan ilişkilerini, Alevilere nasıl sahip çıktığını bilen birisiyim. Dolayısıyla şu anda vefa borcunu ödemek ve sahip çıkmak duygusunu sergilenmesi gereken de Alevi kurumlarıdır. Şu anki Alevi kurumlarının yöneticileri bunun farkında olmayabilirler, ben sadece bunu kendilerine hatırlatmak istedim.

Aysel Tuğluk’un yaşamış olduğu mağduriyet, tümüyle annesinin cenazesinde yapılan hakaretten kaynaklı olarak yaşanan travmanın sonucu ile gelişmiş bir durumdur. Aysel Tuğluk, kesinlikle tahliye edilmek zorundadır. Tedavisi ancak dışarıda mümkündür. Alevi kurumları da bu anlamıyla kendi canlarını sahip çıkmak durumundadır. Bir bütün olarak Alevi toplumuna programda bir çağrıda bulundum. Bu yabana atılacak bir durum değil.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın