PSAKD Kadın Meclisi: Alevilik kadın özgürlüğü üzerine kurulu bir inançtır

0
121

Türkiyeli kadınların seçme ve seçilme haklarını kazanmalarının 87’inci yılı nedeniyle bir açıklama yapan PSAKD Kadın Meclisi, “Alevilik kadın özgürlüğü üzerine kurulu bir inançtır. Biz, “Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde, Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde” diyenleriz” ifadelerini kullandı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi, Türkiyeli kadınların seçme ve seçilme haklarını kazanmalarının 87’inci yılı dolayısıyla bir açıklama yayımlayarak, Aleviliğin kadın özgürlüğü üzerine kurulu bir inanç olduğunu ifade etti.

“ERKEK-DİŞİ SORULMAZ MUHABBETİN DİLİNDE”

PSAKD Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Alevilik kadın özgürlüğü üzerine kurulu bir inançtır. Hünkar Suluca Karahöyük’e geldiğinde Fatma Ana (Kadıncık Ana) dergah postunda oturmaktaydı. Yine Kadıncık Ana, bir kadın örgütü olan Bacıyanı Rum örgütlenmesinin lideriydi. Biz, “Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde, Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde” diyenleriz.

Padişahlığa ve saray rejimine karşı, laik, demokratik cumhuriyet için Alevilerin destek verdiği 1934 parlamentosu, kadına seçme ve seçilme hakkı verdi. Bir çok ülkeden çok daha önce tanınan bu hak, gerici, yobaz ve ırkçı siyasetlerin güçlenmesiyle zaman içinde, kadının özgürlüğü sadece içi boş bir söyleme dönüştürüldü.

“SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR”

Günümüz Türkiye’sinde, kadınlar sokağa çıkamaz hale getirilmiştir. Hemen her gün en az bir kadın canımız katlediliyor, işyerinde, toplu taşıma araçlarında, okulda, sokakta tacize uğramaktadır. Bu karabasan iklimini oluşturan ise, kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığını, onun, çocuk doğurup eşine hizmetkar olmaktan başka bir görevinin olmadığını savunan şeriatçı zihniyettir. Bu bağlamda, kadın cinayetleri politiktir ve bu politika ırkçı ve şeriatçılara aittir.

Bir kere daha haykırıyoruz ki; Biz Alevi kadınlar olarak bu karanlığı dağıtacağız. Kadının özgürleşme sembollerinden olan seçme ve seçilme hakkımızın verildiği günü selamlıyoruz. Seçme ve seçilme hakkımızı kullanarak demokrasiyi ve özgürlüğü kazanacağız. Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın