Ana Sayfa Haberler İBB’nin düzenlediği Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran sempozyumu başladı-VİDEO

İBB’nin düzenlediği Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran sempozyumu başladı-VİDEO

0
İBB’nin düzenlediği Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran sempozyumu başladı-VİDEO

İki gün sürecek olan Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran sempozyumu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da yer aldığı açılış konuşmalarıyla başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran sempozyumu Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Bülent Bilmez, “Günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmak için bu şahsiyetler bize rehberlik etmektedir” dedi. Bilmez, kutuplaşmanın yaşandığı bu süreçte böyle bir etkinliğin yapılmasını çok değerli bulduğunu ifade etti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise “Bu şahsiyetler kardeşliği, dayanışmayı, barışı ören bir yol kurdular. Bu yol önümüzü aydınlatıyor” dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’un çevrimici katılımın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu söz aldı. İmamoğlu, “İnsanlık tarihinde önemli dönemler var. Kendini aşmıştır. Evrenseldir.  Bugün büyük bir önem taşıyan cinsiyet eşitliğine Hacı Bektaş Veli o gün parmak bastı. O günün değerlerini bugüne yansıtabilmeliyiz. Ağustos ayında Hacı Bektaş Veli Festivali gerçekleştirdik. İnsanlar ferahladı. Birbirlerini hissettiler. Bir arada ne kadar güzel olduğumuzu gördüler. Anadolu’nun bu güzelliklerini bir kez daha yaşayalım istiyoruz. Yunus’un dizeleriyle sözlerimi bitiyorum; ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz’.”

Sempozyum gün boyu sürecek. Birçok başlık altında konuşmalar yapılacak.

PİRHA / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: