Ana Sayfa Haberler Koçyiğit’ten hükümete tepki: Sizler sistematik olarak Alevileri asimile ediyorsunuz-VİDEO

Koçyiğit’ten hükümete tepki: Sizler sistematik olarak Alevileri asimile ediyorsunuz-VİDEO

0
Koçyiğit’ten hükümete tepki: Sizler sistematik olarak Alevileri asimile ediyorsunuz-VİDEO

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, AKP hükümetinin hazırladığı üç maddelik çalışmada cemevlerine ‘Kültür Merkezi’ statüsü verileceği iddialarına meclis kürsüsünden tepki gösterdi. Kılıç Koçyiğit, “AİHM’nin hak ihlali olan kararlarını uygulamadınız. Şimdilerde çıkıp, ‘Evet cemevleri var ve biz onlara kültür merkezi statüsü vereceğiz’ diyorsunuz. Siz, kimin inancının mekanını kültür merkezi diye tanımlıyorsunuz? Sizler bu ülkede sistematik olarak Alevileri asimile ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

AKP’ye yakın gazetelerde hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığı belirtilerek, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verilmesi, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğü kamuoyuna yansımıştı.

Konuya ilişkin mecliste konuşan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, AKP’nin cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verme çalışmalarına sert tepki göstererek, “Siz, kimin inancının mekanını kültür merkezi diye tanımlıyorsunuz?” diye sordu.

Kılıç Koçyiğit ayrıca, AKP hükümetinin zorunlu din dersi ve cemevleriyle ilgili Alevilerin lehine verdiği kararlara Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin göz yummasına dair hamleler geliştirdiğini vurguladı.

“ALEVİLERİN HİÇBİR TALEBİNİZİ TANIMADINIZ!”

Alevilerin, zorunlu din derslerinden cemevlerine ibadethane statüsü verilmesine kadar birçok hak talebinin AKP hükümetince yok sayıldığının altını çizen Kılıç Koçyiğit, “Aleviler, bu ülkede bir çok kuruma başvuru yaptılar. ‘Cemevleri bizlerin ibadethanesidir, ibadethane statüsünde tanıyın’ dediler. Tanıdılar mı? Tanımadılar. Alevi aileler başvurup yaparak çocuklarının başka bir ibadetin ritüelleri ile değil kendi inancının ritüelleri ile eğitim alması için başvurular yaptılar. Tanıdılar mı? Tanımadılar. Bütün bunlar AİHM’ gitti ve AİHM hak ihlali kararı verdi. Buna rağmen hak ihlali olan kararlarını uygulamadınız” diye konuştu.

“SİZ KİMİN İNANICININ MEKANINI KÜLTÜR EVİ OLARAK TANIMLIYORSUNUZ?

Kılıç Koçyiğit, AKP hükümetinin AİHM kararlarına rağmen hiçbir şekilde adım atmadığını ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne Aleviler talepleri konusunda göz yumma hamleleri geliştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Şimdilerde çıkıp, ‘Evet cemevleri var ve biz onlara kültür merkezi statüsü vereceğiz’ diyorsunuz. Siz, kimin inancının mekanını kültür merkezi diye tanımlıyorsunuz? Sizler bu ülkede sistematik olarak Alevileri asimile ediyorsunuz. Alevilerin kim olduğu, Alevilerin nasıl yaşanacağı hükümetler tarafından tanımlanamaz! Alevi çocuklarını zorunlu din dersine tabi tutarak, kendisine ait olmayan bir inancı öğrenmeye zorluyorsunuz. Uluslararası mahkemeler hak kararı veriyor ama; siz gidip arka kapıdan dolanıp, ‘Ya azıcık daha bizi idare edin, bu eşitsizliğe göz yumun’ sırt sıvazlamaya çalışıyorsunuz. Hani siz Allahtan korkuyor, kul hakkı yemiyordunuz? Bu ülkedeki Alevilerin, Kürtlerin, işçilerin, yoksulların hakkını neden yiyorsunuz?”

PİRHA/ ANKARA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: