Ana Sayfa Haberler Kınık’ta cemevi tartışması; AKP’li Başkan: Cemevi için kamu arazisi yok

Kınık’ta cemevi tartışması; AKP’li Başkan: Cemevi için kamu arazisi yok

0
Kınık’ta cemevi tartışması; AKP’li Başkan: Cemevi için kamu arazisi yok

Kınık Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstleneceği cemevi arsası tahsisi ‘arazi yok’ denilerek reddedildi. AKP’li Kınık Belediye Başkanı, “Eğer Büyükşehir bir arazi kamulaştıracaksa kamulaştırabilir. Benim gördüğüm cemevi için bir kamu arazisi yok” diye konuştu. 

CHP’li meclis üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstleneceği cemevi için Kınık Belediyesi’nden 4 aydır yer tahsisi beklendiğini söyledi. Başkan Sadık Doğruer ise yeri ilgili komisyonun bulacağını ancak 4 aydır komisyonun koronavirüs nedeniyle toplanamadığını ifade ederek, “Eğer Büyükşehir bir arazi kamulaştıracaksa kamulaştırabilir. Benim gördüğüm cemevi için bir kamu arazisi yok” dedi.

Mecliste CHP grubunun 4’üncü defa verdiği meclislerin şeffaflık ilkesi gereği sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanmasına ilişkin önerge, Başkan Sadık Doğruer tarafından gündeme alınmadı.

Kınık Belediyesi Aralık Ayı Meclisi Başkan Sadık Doğruer idaresinde, belediye meclis salonu yerine makam odasında gerçekleşti. Mecliste Çaltı Mahallesi kadastro çalışmalarına Ali Arıkan, Fikret Acar, Barış Tuncel, Hulisi Ataş, Ali İhsan Sezer, Melek Alaylı bilirkişi olarak önerildi.

ŞEFFAFLIK ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Meclis üyeleri, meclislerin şeffaf olması gerektiğine vurgu yaparak, İzmir’deki tüm belediyelerde olduğu gibi Kınık Belediye Meclis oturumlarının da canlı yayın yapılarak kamuoyuna açık olması talebinde bulundu. AKP’li Doğruer ise, şeffaflık çağrısı yapan CHP’li meclis üyelerine tepki göstererek, “Bu konuyu daha önce konuşmuştuk. CHP meclis üyeleri sosyal medyadan yayın yapılmasını istemişti, bunu daha önce konuşmuştuk. Gündeme alınmasını reddediyorum. Biz bunu daha önce konuştuk. Ahmet abi biz bunu konuştuk, 3 kere verdiniz, 3 kere de oyladık. Yönetmelikte sesli ya da görüntülü olarak kaydedilir diyor. Biz de kaydediyoruz. Sosyal medyada kaydedilir yayınlanır demiyor ve biz bunu oyladık reddedildi, bu dördüncüsü. O yüzden gündeme alınmasını reddediyorum” dedi.

CEMEVİ PROJESİ AKP’Lİ ÜST YÖNETİCİLERE AKTARILDI

CHP’li meclis üyeleri, Kınık’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstleneceği cemevi için yer tahsisi istedi. Konuya ilişkin önerge veren meclis üyeleri yaklaşık 4 aydır bu talebi yinelediklerini fakat Belediye Başkanı Doğruer’in cemevi için yer tahsisi yapmadığını savundu.

Doğruer’in, CHP’nin projesini kendi projesiymiş gibi Kınıklı vatandaşlara ve AKP’li üst düzey yöneticilere aktardığı kaydedildi.

Doğruer’in cemevi yer tahsisinde hiç bulunulmamış havası yaratmaya çalıştığını belirten CHP’li meclis üyelerinin konuya ilişkin verdikleri önergede, şunlar kaydedildi:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının cemevi yapımını üstlendiği Kınık Belediye Meclisinin de yer gösterilmesi hususunda önceki meclis toplantılarında talepte bulunmuştuk. Ancak yer gösterme talebimizin gereği yaklaşık 3 ayı aşkın zaman geçmiş olmasına rağmen yer gösterilmemiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 25 Ekim 2021 tarihinde yapılan kabine toplantısında talimatı doğrultusunda 58 ildeki 1585 cemevinin ziyaret edilerek taleplerine ilişkin kapsamlı bir çalışma hazırlamayı görüştüklerini açıklamıştı. Sanıyoruz ki siz de bunun üzerine AKP’li üst düzey kadroları tarafınıza teklif ettiğimiz bizim projelerimizi kendi projeleriniz gibi aktarıp Kınıklı vatandaşlarımıza da sanki daha önce bu teklif verilmemiş, sürüncemede kalmamış gibi cemevi yapacağız diyorsunuz. Çok önce verdiğimiz cemevi yer tahsisi teklifimizin oylanarak kabul edilmesi ve yer gösterilmesi talebimizi yineliyoruz.”

AKP’Lİ BAŞKAN DOĞRUER: CEMEVİ İÇİN ARAZİ YOK

Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, cemevine yer bulmak için kurulan komisyonun toplanmadığını, komisyondaki herkesin sırayla Covid olduğunu savundu. Doğruer, “Cemevi için var olan bir arazi benim gördüğüm yok. Eğer büyükşehir bir arazi kamulaştıracaksa kamulaştırabilir. Benim gördüğüm cemevi için bir kamu arazisi yok” diye konuştu.

İNANLI: KOMİSYONA BİZDEN BAŞKASI GELMEDİ

CHP Meclis Üyesi Ahmet İnanlı’nın, “Kınık Belediyesi bulmayacak mı bu yeri, belediye hizmet alanı neresidir bu konuda, belediye bilmiyor mu” sorusu üzerine konuşan Doğruer, “Ben bulmayacağım, komisyon bulacak” yanıtını verdi. İnanlı ise, komisyonun 4 aydır neden toplanmadığını sorarak, “Komisyon 4 aydır Covid mi, Covid 15 günde geçiyor. Biz geçen ay komisyona gittik ama bizden başka kimse gelmedi” diye belirtti.

PİRHA/İZMİR

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: