Ana Sayfa Haberler Urfa’da Alevi ailenin evini işaretleyip, çevresinde ateş yaktılar

Urfa’da Alevi ailenin evini işaretleyip, çevresinde ateş yaktılar

0
Urfa’da Alevi ailenin evini işaretleyip, çevresinde ateş yaktılar

Urfa’da öğretmenlik yapan S.A.’nın evinin, Alevi olduğu gerekçesiyle ‘çarpı’yla işaretlenerek ateşe verildiği iddia edildi. 27 Kasım günü evinin duvarına kırmızı sprey boya ile cami ve içerisinde simgeler bulunan işaretler çizildiğini söyleyen S.A., olayların kasıtlı bir şekilde yapıldığını belirtti.

Urfa’da öğretmenlik yapan S.A.’nın Alevi olduğu gerekçesiyle çirkin saldırılara maruz kaldığı ve oturduğu evine çarpı işareti işareti konulup ateşe verildiği iddia edildi. Ailenin kaldığı evin daha önce de bir grup tarafından taşlandığı öğrenildi.

EVİ ATEŞE VERİLDİ

Urfa’nın Harran ilçesinde öğretmenlik görevi yapan S.A., ikamet ettiği konumda tek yaşadığını dile getirerek, “27 Ekim tarihinde evimdeyken ‘Ateş yanıyor’ diye bir ses duydum. Dışarıya çıktığımda klima dış tahliye borusunun uç kısmından ateş yakıldığını gördüm. Çocuklar kaçtı ama içlerinden bir çocuğu çevreden bir kişi yakaladı. Emniyet’te benden amcasının özür dilemesiyle konuyu kapattık” şeklinde konuştu.

“ALEVİ OLDUĞUMUZ İÇİN YAPILIYOR”

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, 27 Kasım tarihinde ise evinin duvarına kırmızı sprey boya ile cami ve içerisinde simgeler bulunan işaretler çizildiğini gören S.A., olayların kasıtlı bir şekilde işlendiğini düşünerek CHP’li eşinin ve ailesinin Alevi olduğu için yapıldığını ifade etti. Duvarına işareti çizen kişilerin bulunması için polise giderek şikayette bulunan S.A. olayların peş peşe gelmesinden dolayı korktuğunu da belirtti.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Olayın basına yansımasının ardından açıklama yapan Şanlıurfa Valiliği, kapsamlı adli ve idari tahkikat başlatıldığını duyurarak şunları aktardı:

“28 Kasım 2021 günü, bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Ateş Yakıp Duvarını İşaretlediler’ başlıklı haber üzerine ilimiz Harran ilçesinde öğretmenlik yapan S.A., 27.10.2021 tarihinde Harran Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı başvuruda, evinin dış duvarına bir takım işaretler çizildiğini belirterek şikâyette bulunmuştur. Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, olayın faili olduğu tespit edilen 11 yaşındaki bir çocuk, ailesi ile birlikte güvenlik güçlerince Emniyet Müdürlüğüne getirilmiş, yapılan görüşmeler neticesinde her hangi bir tehdit unsurunun bulunmadığı kanaatine varan S.A. şikâyetinden vazgeçmiştir.

Bu olaydan bir ay sonra 27.11.2021 günü akşam saatlerinde; evinin duvarına kırmızı sprey boyayla şekiller çizildiğini ve eşinin Alevi olması sebebiyle bunun yapıldığını iddia ederek yeniden şikâyetçi olan S.A.’nın ikinci başvurusu üzerine aynı gün kapsamlı adli ve idari tahkikat başlatılmıştır.

Öte yandan, şikâyete konu evin çevresinde yapılan incelemelerde; klima borusunda her hangi bir ateş veya yanık izine rastlanmadığı, söz konusu evin, çocukların sıklıkla oyun oynadığı merkezi bir yerde olduğu tespit edilmiştir.

Tarih boyunca farklı kültür ve anlayışların barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşadığı, engin bir hoşgörü ikliminin hâkim olduğu Şanlıurfa’da ve özelde Harran ilçemizde bugüne kadar bu türden rahatsızlık veren en küçük bir olay yaşanmamış olup, konu tüm yönleri ile titizlikle soruşturulmaktadır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: