‘Alevilere yönelik nefret söyleminde bulunanlara halk gereken dersi verir-VİDEO

0
28

HBVAKV Antalya Şubesi Cemevi Başkanı Nurettin Erdoğan, Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin Alevilere ve Kürtlere yönelik nefret söylemine tepki göstererek, ” Kendilerini gündemde tutmak için pisliklerini Aleviler üzerine atarak kendilerine bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Ama Aleviler, bu yaklaşımlarına itibar etmez, değer vermez” diye konuştu.

Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Cemevi Başkanı Nurettin Erdoğan, kimliklerini sakladıkları gerekçesiyle Alevi çocuklara ‘çifte kavrulmuş yalancı’ diyerek nefret söylemlerinde bulunan Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP Milletvekili Hüseyin Besli’nin sözlerine tepki gösterdi.

Erdoğan, Akşam Gazetesi yazarı Besli’nin açıkça nefret suçu işlediğini ve halkın bir kesimini dini ve ırkı nedeniyle aşağıladığını belirterek, kendilerini gündemde tutmayan kişiliklere Alevilerin pirim vermeyeceğini kaydetti.

“ALEVİLER BU ÇİRKİNLİKLERİ KABUL ETMEZ”

Alevi toplumunun Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin çirkinliği kabul etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, “Son dönemlerde Aleviler üzerine ilahiyatçıların kabul edilmeyecek açıklamalarını gördük. Genel merkezlerimiz ve federasyonlarımız bunlar hakkında suç duyurusunda ve basın açıklamalarında bulundu. Aleviler, bu tarz çirkinlikleri kabul etmez. Bu insanlar kendilerini gündemde tutmak için içindeki pisliklerini Aleviler üzerine atarak kendilerine bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Ama Aleviler bu oyunlara hiçbir zaman gelmez, bunların bu yaklaşımlarına da itibar etmez, değer vermez. Çünkü değersiz insanlar kendilerini değerlendirmek ve belli bir değere sokmak için de temiz insanları, değerli insanları, üreten insanları, ilim ve bilim yolunda giden insanları karalama yoluna giderler” diye konuştu.

“KARANLIK EKENLERİN HEPSİ KENDİ PİSLİKLERİNDE BOĞULACAKLARDIR”

Erdoğan, Türkiye halklarının bu ırkçı nefret söylemlerine pirim vermeyeceğini sözlerine ekleyerek, şunları kaydetti:

“Türkiye halkları mozaik bir yapıya sahiptir; hangi inançtan, etnik yapıdan olursa olsun bu tür oluşumlara pirim vermeyecektir ve bunları onlar kendileri kendi içlerinde kınarlar bunlara gereken dersleri verirler. Biz bunları tarihler öncesinde de gördük. Bu karanlık ekenlerin hepsinin de kendi pisliklerinde boğulduklarını gördük ve bunlar da boğulacaktır.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın