Ana Sayfa Haberler ‘Devletin Alevisi olmayacağız derken; belediyenin çimentosu, demirine boyun büker hale geldik-VİDEO

‘Devletin Alevisi olmayacağız derken; belediyenin çimentosu, demirine boyun büker hale geldik-VİDEO

0
‘Devletin Alevisi olmayacağız derken; belediyenin çimentosu, demirine boyun büker hale geldik-VİDEO

PSAKD Güngören Şubesi Cemevi’nin “Gelin Canlar Bir Olalım” etkinliğinde konuşan PSAKD Genel Başkanı, yerel yönetimlerin cemevlerine müdahalesini eleştirerek, “Biz devletin Alevisi olmayacağız derken belediyenin kapısına gidip çimento, demire boyun büker hale geldik.  Belediyeler cemevlerini yapıyorlar ama anahtarını ellerinde tutuyorlar. Cami işleten belediye gördünüz mü? Cemevi işleten belediyeler var” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Güngören Şubesi Cemevinin, ‘Gelin Canlar Bir Olalım’ etkinliği İBB Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğe PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, HDP Milletvekili Kemal Bülbül ve CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Buluşmada, salona Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamları ile yüzleşilmesini içeren pankartlar asıldı.

“ALEVİ AÇILIMLARININ SONU HEP İNKAR”

Etkinlikte konuşan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat , “Örgütlü bir cahillikle karşı karşıyayız. Bizi katlederek sonuç alabileceklerini düşünenler mağlup olmuştur. Aleviler, kardeşlik ve barıştan yanadır. Umudu yitirmemek gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi birçok bakanlıktan kat kat fazla. Açılımlar döneminin sonunda gördük ki hepsi inkar var. Cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı; zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı

“ALEVİ SORUNU GÖRÜLMEK, TARTIŞILMAK İSTENMİYOR”

Alevi sorununun görülmek istenmediğini vurgulayan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Yolsuzluk ve her türlü pisliğe saçının teline kadar batmış ve bundan ar etmeyen sistem var.  Ne yaparsak yapalım bu kirli basın Alevi sorununu görmüyor, tartıştırmak istemiyor. Çünkü çok ağır bir sorun. Bu sistem Yezit soyludur. Bunlar masumların, mazlumların katilidir. Alanlara çıkmamız lazım. Ses çıkarmalıyız. Biz korkuyu Kerbela’da bıraktık. Süleyman Soylu’dan mı korkacağız?” dedi.

“BELEDİYELERİN ÇİMENTOSUNA BOYUN BÜKER HALE GELDİK”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ise, Alevilerin devletin Alevisi olmama yolundaki direncinin yerel yönetimler eli ile kırılmaya çalışıldığını belirterek, “Alevi toplumu olarak örgütlerimize sahip çıkmıyoruz. Biz korkmuyoruz. Biz devletin Alevisi olmayacağız derken; belediyenin kapısına gidip çimento, demire boyun büküyoruz. Belediyeler cemevlerini yapıyorlar ama anahtarını ellerinde tutuyorlar. Cami işleten belediye gördünüz mü? Cemevi işleten belediyeler var” şeklinde konuştu.

“DİYANET KALKMADIĞI SÜRECE ALEVİLERİN HİÇ BİR TALEBİ YERİNE GELMEZ”

Ülkede halklar ve inançlar arasındaki inkar politikasının baş sorumlusunun Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu sözlerine ekleyen Kaplan, Devlet kapılarında iki torba çimento, bir ton demire gidip arz eyliyoruz. En büyük sıkıntılarımızdan birisi budur. Isparta’da, Diyanet İşleri Başkanlığı olduğu sürece bu ülkede laiklikten, eşit yurttaşlıktan bahsedilemeyeceğini söyledik. Önceden bir Genelkurmay Başkanlığı vardı; o her şeye bir reçete yazıyordu. Şimdi ise bunun yerini Diyanet İşleri Başkanlığı almış durumda. Bu ülkede halklar ve inançlar arasında bir inkar politikası varsa bunun baş sorumlusu Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Diyanet kalkmadığı sürece Alevilerin hiçbir talebi yerine gelemez. Sesimizi daha gür çıkarmamız lazım” diye vurguladı.

Deyişler eşliğinde dönülen semahlar ve şiir dinletilerinin ardından sanatçılar Kader Aslan ve Muzaffer Özdemir deyişler seslendirdiği nefesler sonrası etkinlik sona erdi.

PİRHA/İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: