Aleviler, İsviçre Solothurn Kantonu’nda inanç toplumu olarak tanındı

0
42

Solothurn Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinin yoğun çalışmaları sonrasında, Solothurn Kantonu’nda Aleviliğin diğer inanç gruplarıyla eş düzeyde tanınması ve aynı haklara sahip olması yönünde kamu tüzel kişiliği elde edildi.

İsviçre’nin Solothurn eyaletinde Alevilerin bir inanç topluluğu olarak kabulü kararı ile kamu tüzel kişiliği kazanıldı. Böylece Aleviler bir inanç toplumu olarak tanınmış oldu.

Solothurn kantonu parlamentosu ilk etapta hastanelerde, Alevi inancını ‘bir din ve inanç toplumu’ olarak tanıma kararı aldı. Alınan karar ile Solothurn Kantonu’na bağlı hastaneler, Aleviliği kendine özgü inanç grubu olarak tanıdı.

İNANÇ HANESİNDE ALEVİ SEÇENEĞİ BULUNACAK

Bu karar ile hastanelere giriş formlarında inanç-din hanesinde Alevilik seçeneği yer alacak. Hastanelere giriş yaparken veya internet üzerinden doldurulacak formlarda kişilerin inançları, etnik kökeni ve lisanının dahil bulunduğu formların inanç kısmında ‘Alevi’ seçeneği de bulunacak.

Solothurn Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi tarafından kamu tüzel kişiliğinin kazanılmasına dair yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Solothurn Alevi Kültür Merkezi’nin yoğun çalışmaları ilk meyvesini verdi. Solothurn Kantonu’nda Aleviliğin diğer din ve inanç gruplarıyla eş düzeyde tanınması ve aynı haklara sahip olması yönünde ilk adım atıldı. Bu adım Aleviler için çok önemlidir. Alevi-Bektaşi kimliğini geleceğe taşımak için bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Alevi canlardan arzumuz, hastanelere giriş sürecinde doldurulması gereken bu formlarda Alevilik seçeneğini işaretlemeleridir.”

(HABER MERKEZİ)

                                               <br>

Bir Cevap Yazın