Ana Sayfa Haberler Gazeteci Kamalak: Basın örgütleri Akit’in nefret suçuna karşı harekete geçmeli-VİDEO

Gazeteci Kamalak: Basın örgütleri Akit’in nefret suçuna karşı harekete geçmeli-VİDEO

0
Gazeteci Kamalak: Basın örgütleri Akit’in nefret suçuna karşı harekete geçmeli-VİDEO

Alevi toplumuna karşı gazeteciler tarafından nefret suçunu içeren yazılar yazılmasını değerlendiren Gazeteci Erol Kamalak, basın meslek örgütlerinin bu tür haberlere ve yazılara yer verenler hakkında gerekli yaptırımı uygulaması çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Helalleşme’ çağrısını manşetine taşıyan Yeni Akit Gazetesi, Sivas Madımak Katliamı’nı gerçekleştiren katilleri mağdur göstererek, ‘Asıl Sivas mazlumlarıyla helalleşilmeli’ dedi.

Yeni Akit Gazetesi’nin, ‘Asıl Sivas mazlumlarıyla helalleşilmeli’ manşetini değerlendiren Gazeteci Erol Kamalak, ortada acı bir olayın olduğunu ve Akit Gazetesi’nin katliamcıyı mazlum göstermeye çalıştığını ifade ederek, “Bu manşetle toplumda var olan ‘katliam’ algısını kırmak istiyorlar. İnsanların rahatça yakılabileceğinin, yaktıktan sonra da gezebileceğinin ve hesap vermeden yaşayabileceğinin manşetidir” diye konuştu.

“Katliama uğrayanlar ne yapsın? Bu ülkede, yazarlar, aydınlar, sanatçılar, ozanlar yakıldı, katledildi. Onların ailelerine bu hesabı kim verecek? Alevilerle kim helalleşecek?” diye soran Kamalak, “Zaten hukuksal olarak Alevilerle helalleşilmedi. Sivas Katliamı’nı yapanlar elini kolunu sallaya sallaya gezdi, iş yeri açtı, yurtdışında çalıştı, belediyede işe girdi” diyerek yaşanan süreci aktardı.

Akit Gazetesi’nin önce şimdiye kadar verdiği manşetlerle ‘helalleşmesi’ gerektiğini dile getiren Kamalak, “Akit kin ve nefret suçu işliyor. Zaten bunlar gazeteci değil. Onlar provokasyon peşinde koşanlar. Çünkü gazeteci toplumun her kesimini düşünür. Aleviler üzerinden attığı manşetlerde insanlık suçu işliyor. Basın meslek örgütlerinin bu duruma sessiz kalmamalı ve gereğini yapmalı” çağrısında bulundu.

Diren KESER/MERSİN

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: