Ana Sayfa Haberler Dede Kenan Akbaba: Alevilere nefret söyleminde bulunanlar edepsizlik yapıyor -VİDEO

Dede Kenan Akbaba: Alevilere nefret söyleminde bulunanlar edepsizlik yapıyor -VİDEO

0
Dede Kenan Akbaba: Alevilere nefret söyleminde bulunanlar edepsizlik yapıyor -VİDEO

HBVAKV Antalya Şubesi Dedesi Kenan Akbaba, AKP’li Hüseyin Besli’nin Alevilere yönelik ‘çifte kavrulmuş yalancılar’ şeklindeki nefret söylemine tepki gösterdi. Akbaba, Alevilere ve Kürtlere bu tür nefret söyleminde bulunanların edepsizlik yaptığını ve farklılıklara tahammül edemediklerini kaydetti. 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şubesi Dedesi Üryan Hızır Ocağı’ndan Kenan Akbaba, Akşam Gazetesi yazarı /eski AKP Milletvekili Hüseyin Besli’nin Alevilere ve Kürtlere yönelik ‘çifte kavrulmuş yalancılar’ şeklindeki nefret söylemine ilişkin konuştu. Akbaba, bu tür nefret söylemlerinde bulunan zihniyetlerin Aleviler ve Kürtlerin bir araya gelmesine, dayanışma göstermesine tahammül edemediğini belirterek, Aleviler olarak inançlarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“ALEVİLERLE KÜRTLERİN BİR ARAYA GELMESİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR”

Alevilere ve Kürtlere bu tür nefret söyleminde bulunanların edepsizlik yaptığını ve farklılıklara tahammül edemediklerini ifade eden Akbaba şunları dile getirdi:

“Bunlar edebi bilmezler. Bunlar edepsizliğin en büyüğünü yapıyorlar. Aleviler ve Kürtler bugünlerde yan yana olduğu için bunlarda bu ülkenin birliğine, beraberliğine, temeline, taş koymak istedikleri için buna tahammül edemiyorlar. Çünkü bizim yolumuz bilim ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur. ‘Bilim, gerçeği ve yolu aydınlatan ışıktır’ diyor Hünkâr Hacı Bektaşi Veli. Yunus diyor ki, ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.’ Muhyiddin İbnü’l-Arabî diyor ki, ‘Canı bizim canımızdır, teni bizim tenimizdir, sevgi bizim dinimizdir, başka dine inanmayız.’  Mevlâna da şunu söylüyor, ‘Sevgi dolu gönüller daima gül bahçesi olarak kalırlar. Dünya dikenlerle dolu olsa da.’”

“BİZ ALEVİLER HER ZAMAN GÜZELLİKLER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Nefret söyleminde bulunanların düşüncesinde ve kalbinde sevgi, saygı ve hoşgörü olmadığını söyleyen Akbaba, “Bunlarda sevgi kalmamış. Bunlar insan haklarını ihlal eden, mazlumun, fukaranın hakkını yiyen, zalimden yana olan bir zihniyet. Nasıl ki Ebu Süfyan, Yezi,t yüzyıllarca Alevilere Kerbela olaylarını yaşattılar, bugün de bunlar böyle saldırılarda bulunuyor. Ama biz korkmuyoruz, buradayız. Her zaman o güzelliklerimizi yaratmaya devam edeceğiz. Çocuklarımıza öğreteceğiz. Bizim silahımız kalemimiz olacak. Biz bilime uyan, karanlığı kovan, ışığa koşan canlardan olacağımızı bir kez daha buradan söylüyoruz. Bunu güzel sözlerle tamamlamak istiyorum ve diyor ki, Alim ölse de yaşar, cahil yaşarken de ölür. Arifler hem arıtır hem de arıtıcıdır. Akıl gibi zenginlik, iyi huy gibi dostluk, edep gibi miraç yoktur” şeklinde konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: