Ana Sayfa Haberler ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yan versiyonunu oluşturmaya çalışıyorlar” -VİDEO

‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yan versiyonunu oluşturmaya çalışıyorlar” -VİDEO

0
‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yan versiyonunu oluşturmaya çalışıyorlar” -VİDEO

HBVAKV Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, AKP hükümetinin hazırladığı üç maddelik çalışmaya ilişkin konuşarak, “Gerçek anlamda Alevileri tanımak istiyorlarsa, bizleri kazanmak, bizlerin gönlünü almak istiyorlarsa, kardeşçe yaşamayı istiyorlarsa bizim ibadethanelerimiz olan cemevlerini resmi statüde kabul etmeleri gerekir” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, AKP hükümetinin hazırladığı üç maddelik çalışmada Alevi dedelere maaş verilmesi ve cemevlerine ‘Kültür Merkezi’ statüsü verileceğine ilişkin PİRHA‘ya konuştu.

Alevilerin ibadethanelerinin ‘kültür merkezi’ olarak kabul edilmesinin, o kültür merkezinde hizmet yürütecek olan dedelere, Zakirlere maaş bağlanması yönünde karar alınmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir yan versiyonunu oluşturma çabası olarak gördüklerini belirten Erdoğan, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“BİZİM TEMEL TALEBİMİZ CEMEVLERİNİN İNANÇ STATÜSÜNDE SAYILMASI”

İçişleri Bakanlığı’nın kültür sorumlusu olduğunu söyleyen danışmanın kendilerini de ziyaret ettiğini belirten Erdoğan; “Ziyaretleri sırasında bizlere genel olarak eksikleriniz ve ihtiyaçlarınız nedir, diye sordular. Tabii ki bizim cemevlerimiz, canlarımızın kendi imkanları ile lokmalarıyla ayakta duruyor. Biz kendi ihtiyaçlarımızı, eksiklerimizi tamamlayabiliriz, dedik. Sonrasında temel talebimizin cemevlerinin inanç statüsüne kavuşturulması olduğunu vurguladık. Zorunlu din derslerinin kaldırması hususunda tekrar istek ve taleplerimizi de kendisine ilettik. Diyanet işlerinin lağvedilmesini de söyledik. Yani bu ülkede tek bir cemaate, tek bir inanca hizmet eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığı doğru değil. Devletin bütçesinden, 3 bakanlığın bütçesini geçen miktarda para alıyor. Bu ülkede ki herkesten alınıyor vergi. Bu vergiler Diyanete gidiyor. Ödediğimiz vergilerin bizim inancımıza ve haklarımıza harcanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN YAN VERSİYONUNU OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Saydıkları talepleri ziyarete gelen Danışmana yazılı olarak da verdiklerini aktaran Erdoğan, hükümetin bu talepleri dikkate almadığını ve cemevlerine ibadethane statüsü verilmeyeceğini bu durumunda kabul edilemez olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Alevilerin ibadethanelerinin ‘kültür merkezi’ olarak kabul edilmesi, o kültür merkezinde ki hizmetleri yürütecek olan dedelerimize, Zakirlerimize maaş bağlanması yönünde karar alınması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir yan versiyonunu oluşturma çabasıdır. Bizler hiçbir zaman bu tür uygulamaları kabul etmeyiz. Bizim dedelerimiz bizim rızalık lokmalarımızla hizmetlerini yürütür. Hiçbir zaman maaşa bağlı değillerdir. Aynı zamanda elektrik ve su giderlerinin karşılama hususu da kabul edilemez. Yani Alevilik inancını buna indirgeyemezsiniz.

Bu tür politikalarla bizleri Diyanet’e bağlamaya çalışıyorlar. İkinci bir kolu yapmak için çaba gösteriyorlar. Gerçek anlamda Alevileri tanımak istiyorlarsa, bizleri kazanmak, bizlerin gönlünü almak istiyorlarsa, kardeşçe yaşamayı istiyorlarsa bizim ibadethanelerimiz olan cemevlerini resmi statüde kabul etmeleri gerekir. Ancak böyle kardeşçe bir araya gelip barışabiliriz. Ama bu tek yönlü, tek taraflı asimilasyon politikaları kalıplaşmış bir şekilde insanları ötekileştirir ve ayrıştırır.”

“CEMEVLERİ ALEVİLERİN KUTSALIDIR”

Buradan hükümete sesleniyorum diyen Erdoğan; “Alevilerin inanç merkezi cemevleridir. Cemevleri Alevilerin kutsalıdır. Bu kutsala kimsenin ne bir leke ne bir üzerine söz söyleme yetkisi vardır. Biz de Türkiye Cumhuriyeti içinde belli bir potansiyele sahip Alevi kitlesi olarak inançsal bir resmiyet statüsünü kazanmak istiyoruz. Kim bu uğurda mücadele ediyorsa hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: