Ana Sayfa Haberler Dede Cemal Acırlı, Şarkışla Kaymaklı Köyü’nde toprağa sırlandı -VİDEO

Dede Cemal Acırlı, Şarkışla Kaymaklı Köyü’nde toprağa sırlandı -VİDEO

0
Dede Cemal Acırlı, Şarkışla Kaymaklı Köyü’nde toprağa sırlandı -VİDEO

Nazlım Abdal Ocağı dedelerinden Cemal Acırlı, bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Ankara’da Hakk’a yürüdü. Acırlı, Sivas’ın Şarkışla ilçesi Kaymaklı Köyü’ne götürülerek burada toprağa sırlandı.

Nazlım Abdal Ocağı dedelerinden Cemal Acırlı bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Ankara’da Hakk’a yürüdü. Acırlı, Sivas’ın Şarkışla ilçesi Kaymaklı Köyü’ne götürülerek burada toprağa sırlandı.

Hakk’a yürüme erkanını Cemal Şahin Dede yürüttü. Şahin, “Kainatta hiçbir şey olduğu gibi olduğu yerde kalmıyor. Her şey değişiyor. Her şey her an bir yaşamın sonu ve başka bir yaşamın da başlangıcı oluyor. Bu da hakkın değişmez yasasıdır. Haktan geldik hakka gidiyoruz. Aslında Cemal can özüne dönüyor. Bizim haktan dileğimiz Cemal canı aşıkların, pirlerin katarına dahil eylemesidir. Geride kalanlara sağlıklı, mutlu bir yaşam vermesidir” şeklinde konuştu.

Daha sonra rızalık istendi. Erkana katılanlar rızalık verdi. Ardından hak meydanı görevi yerine getirilerek gülbengler okundu. Ardından da Acırlı toprağa sırlandı. Toprağı sırlanmanın sonunda da lokmalar paylaşıldı.

“ALEVİLİĞİN FELSEFESİNİ GERÇEKTEN BENİMSEMİŞ BİRİSİYDİ”

Hakk’a uğurlama erkanına katılan Yazar Rıza Aydın, Cemal Acırlı Dede ile ilgili şunları dile getirdi:

“Hayatta karıncayı incitmemiş, kamil bir insandı. Çok mükemmel, çok temiz, saf bir insandı. İçinde asla kötülük olmayan biriydi. Sevgi doluydu. Bazıları kendilerine dedeyim deyip makamın nimetlerinden faydalanır. Cemal Acırlı asla öyle bir insan değildi. Aleviliğin felsefesini gerçekten benimsemiş bir canımızdı. Yattığı yer incitmesin.”

PİRHA/SİVAS

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: