Ana Sayfa Haberler ‘Cemevini inanç yeri olarak görüyorsanız, önergeleri kabul edin’-VİDEO

‘Cemevini inanç yeri olarak görüyorsanız, önergeleri kabul edin’-VİDEO

0
‘Cemevini inanç yeri olarak görüyorsanız, önergeleri kabul edin’-VİDEO

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Plan Bütçe Komisyonu’nda cemevlerine yönelik saldırı ve ziyaretlerle, işaretlenen Alevi evleri hakkında konuştu. Bülbül, Alevilere yönelik nefret suçlarına karşı yetkili kurumların bir çalışma içinde olmadığını belirtirken, iktidarın cemevleri ziyaretine de tepki gösterdi. Bülbül, “Madem cemevlerini Alevilerin inanç yeri olarak görüyorsunuz, o zaman Meclis’te verilen önergeleri kabul edin” dedi.

Cemevlerinin Alevilerin inanç merkezi olarak tanımayan iktidar, yüzlerce cemevini dolaşarak ‘bir ihtiyacınız var mı?’ diye soruyor. Alevi inanç önderleri, kurum başkanları ve yurttaşların çoğu Alevilerin haklarının verilmesi ve Aleviliğin bir inanç olarak kabul edilip yasal statüye kavuşturulması gerektiğinin altını çizerken, hükümet yetkilileri not almakla yetiniyor.

İktidara yakın kaleler iktidarın ‘Alevi açılımı’ yapacağı iddiasında bulunurken, yapılan çalışmanın Avrupa Bakanlar Komitesi’nin yapacağı toplantı öncesine denk gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Plan Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşülürken cemevlerine yönelik saldırı ve ziyaretler ile işaretlenen Alevi evleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Bülbül, 2012 yılından günümüze kadar Adıyaman’dan, İzmir’e, Mersin’den İstanbul’a kadar 39 kez ev işaretlenmesi yapılmak suretiyle suç işlendiğine dikkat çekerek, “Ne acıdır ki, bu suçlara dair ne bir kişi gözaltına alınmış ne de soruşturma, dava açılmıştır” dedi.

Akşam Gazetesi Yazarı Besli’nin Alevilere yönelik nefret suçu işlediğini vurgulayan Bülbül, şunları ifade etti:

“İşte tam bu zamanda 30 Kasım’da, Avrupa Bakanlar Komitesi’nin yapacağı toplantı öncesi AKP cemevilerine dönük bir oyun başlatmıştır. Cemevlerine giderek ‘bir isteğiniz var mıdır?’ diye sormuşlardır. Bu nasıl bir devlet anlayışıdır? Devlete göre; cemevleri yasaktır, öyle bir yer yoktur ve suç işlenen yerdir. Durum böyleyken neden cemevlerine görevli gönderiyorsunuz? Böyle bir ilişki olmaz. Madem cemevlerini Alevilerin inanç yeri olarak görüyorsunuz, o zaman Meclis’te verilen önergeleri kabul edin.”

PİRHA/ANKARA

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: