Ana Sayfa Haberler 8 yaşındaki Almina Masal, bağlama çalıp deyiş söylüyor-VİDEO

8 yaşındaki Almina Masal, bağlama çalıp deyiş söylüyor-VİDEO

0
8 yaşındaki Almina Masal, bağlama çalıp deyiş söylüyor-VİDEO

Dersim’de yaşayan 8 yaşındaki Almina Masal Çınar, bağlama çalıyor, deyiş söylüyor. Almina Masal, “Ablamın bağlama çalmasıyla sevmeye başladım ve şu anda bağlamayı geliştirdikten sonra ileride diğer müzik aletlerini de çalmak istiyorum” diyor. 

Alevi- Bektaşi inancının, kültürünün varlığını sürdürebilmesinde bağlama öncü rol üstlenmiştir. Asırlar boyunca Alevi toplumunun kendini ifade etmesinde, kültürünü canlı tutmasında, bağlamanın önemi çok yüksek. Bağlama, Alevilik inancını nesilden nesile taşımakta en önemli araç.

‘Telli Kur’an’ olarak da bilinen bağlama Aleviliğin önemli bir sembolüdür. Anadolu ve Mezopotamya’nın önemli kültürel taşıyıcısı olan bağlama kültürel asimilasyon çalışmaları ile diğer müzik aletlerinin gölgesinde kaldı. Dersim Alevilerin yoğun olduğu bir kent olması nedeniyle her zaman evlerde duvarda asılı bir bağlama vardır.

Dersim’de yaşayan ve deyişler söyleyen 8 yaşındaki Almina Masal Çınar, bağlamanın değerli bir müzik aleti olduğunu söyleyerek, “Ablamın bağlama çalmasıyla sevmeye başladım ve şu anda bağlamayı geliştirdikten sonra ileride diğer müzik aletlerini de çalmak istiyorum” diyor.

PİRHA/DERSİM

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: