Ana Sayfa Haberler Atlı: Doğru olan, cemevlerimizin Aleviler tarafından yapılmasıdır-VİDEO

Atlı: Doğru olan, cemevlerimizin Aleviler tarafından yapılmasıdır-VİDEO

0
Atlı: Doğru olan, cemevlerimizin Aleviler tarafından yapılmasıdır-VİDEO

PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, henüz ibadethane statüsü verilmemesi nedeniyle Diyarbakır Cemevi’nin tapusunun verilmediğini ancak Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yıllığına Alevilere tahsis ettiğini söyledi. Atlı, “Kesinlikle belediyeden, cemevi yönetimine ‘şunu şöyle yapacaksınız, böyle diyeceksiniz’ şeklinde bir müdahale olmadı” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, Diyarbakır Cemevi’nin kuruluş sürecini anlattı ve Isparta Cemevinin açılış sürecinde yaşananlara dair değerlendirmelerde bulundu.

Diyarbakır’da Cemevi’nin 2011 Temmuz ayında temelinin atıldığını ve 6 ay gibi kısa sürede tamamlandığını belirten Atlı, “Cemevinin tapusu burada yaşayan Alevilere ya da kurumuna verilemedi. Verilememesinin nedeni de cemevlerinin bir statüsünün olmaması. Bundan kaynaklı 10 yıllık bir süreç için tahsis yapıldı. Kesinlikle belediyeden, cemevi yönetimine ‘işte şunu şöyle yapacaksınız, böyle diyeceksiniz’ şeklinde bir müdahale günümüze kadar olmadı” dedi.

Atlı, geçmişte Hakk’a yürüyenlerin camilerde kaldırıldığına işaret ederek, “Dedelerimiz orada tanınmadığı için dedelerimiz buna müdahale edemiyorlardı. Oradaki imamlar tarafından yapılıyordu. Bu da bizim için doğru değildi. Cemevi açıldıktan sonra bu sıkıntılarımız büyük orada ortadan kalktı. İnançsal anlamda faaliyetlerimizi dedelerimiz yürütüyor. Buna biz yönetim veya başkan olarak müdahalemiz söz konusu değil” diye konuştu.

“ALEVİLER HER ZAMAN HAKSIZLIKLARA KARŞI ÇIKTI”

Isparta Cemevi’nin açılışında yaşananlara dair de değerlendirmede bulunan Atlı, şunları dile getirdi:

“Doğru olan cemevlerimizin Aleviler tarafından yapılmasıdır. Ama günümüzde bu yapılabilir mi? Belki geçmişte yapılabilirdi. Avrupa’da inanç kurumlarına ucuz arsalar temin ediliyor. Bu arsalar üzerinde o toplumlar kendi inanç merkezlerini yapıyorlar. Eğer cemevleri de inanç merkezi olarak kabul edilmiş olsaydı ve onlara arsa tahsis edilmiş olsaydı tabi ki Aleviler kendi inanç merkezlerini kendileri yaparlardı. Ancak Alevi kurumlarının böyle bir gücü yok.

Isparta Belediyesi bu görevi yerine getirdi ama bunu yaparken de ‘bunu ben yapmışım burayı benim istediğim şekilde yaparsınız, inancınızı bu şekilde devam ettirirsiniz, bunun yönetimine ben karışırım’ demesi doğru değil. Madem öyle bir niyeti varsa yapmasın. Kendi Alevisini yaratmak istiyorsa bu doğru bir şey değil. Aleviler ve Alevi kurum yöneticileri olarak bunu doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Oradaki Alevi kurumlarının, Alevilerin tepki göstermemesini de doğru bulmuyorum. Aleviler haksızlıklara karşı her zaman karşı çıkmışlardır.”

PİRHA/DİYARBAKIR

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: