Ana Sayfa Haberler Hakverdi’den, Alevilere ‘yalancı’ diyen Akşam yazarı hakkında suç duyurusu-VİDEO

Hakverdi’den, Alevilere ‘yalancı’ diyen Akşam yazarı hakkında suç duyurusu-VİDEO

0
Hakverdi’den, Alevilere ‘yalancı’ diyen Akşam yazarı hakkında suç duyurusu-VİDEO

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, AKP’li Hüseyin Besli’nin Alevilere yönelik nefret yazısı nedeniyle Ankara Adliyesi’nde Besli hakkında suç duyurusunda bulundu. Kamu davası açılmasını isteyen Hakverdi, “Bu zihniyet halkın vicdanında çoktan mahkum oldu, adalet önünde de hak ettiği cezayı bulmalıdır” dedi.

Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yazdığı yazıda Alevileri ve çocuklarını hedef alan nefret sözlerini içeren yazısına ilişkin suç duyuruları yapılmaya devam ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun birçok konuda yalan söylediğini iddia eden Besli, yazısında “Alevi, Alevi Kürt bir aile çocuklarına Alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği, öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır. Yani söz konusu çocuklar ‘çifte kavrulmuş yalancı’ olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir” şeklinde nefret söylemlerinde bulunmuştu.

Hüseyin Besli’nin, nefret söylemi içeren yazısı hakkında CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Hakverdi, suç duyurusunda; Besli’nin Kılıçdaroğlu’na Alevi ve Kürt kimliği üzerinden; yoğun tahrik, tahkir ve aşağılama içeren söylemlerde bulunduğunu belirterek, Besli hakkında TCK’nın 216. maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçunu işlediğini belirtti.

“BU ZİHNİYET HALKIN VİCDANINDA ÇOKTAN MAHKUM OLDU”

Hakverdi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Alevi ve Kürt vatandaşlarımız için “Yalanı düstur edinmiş, çifte kavrulmuş yalancılar” diyen AKP’li eski vekil ve Akşam gazetesi yazarı Hüseyin Besli hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu zihniyet halkın vicdanında çoktan mahkum oldu, adalet önünde de hak ettiği cezayı bulmalıdır. Anadolu, yüz yıllardır birçok inanca ve etnik kimliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu bizi ayrıştıran değil, tersine birleştiren ve güzelleştiren özelliğimizdir. Bu birlikteliği hazmedemeyenler, tarihin birçok evresinde zaman zaman ortaya çıkmıştır. En son ortaya çıkan da Hüseyin Besli olmuştur. Şunu unutmamak gerekir ki bu çabalar boşunadır. Hiç kimse bu ülkenin güzel insanlarını ayrıştıramayacak ve kadim Anadolu kültürünü yok edemeyecektir. Yaptığı açıklama ile halkın bir bölümünü aşağılayan Besli hak ettiği cezayı mutlaka almalıdır“ ifadelerini kullandı.

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: