Aleviler, Akşam yazarını protesto etti: Hep iftira attınız, yalan söylediniz!-VİDEO

0
94

Alevi örgütlerinin genel başkanları ve Alevi yurttaşlar, Akşam yazarı, AKP’li Hüseyin Besli’nin Alevi ve Kürtlere yönelik nefret söylemini protesto etmek için Akşam Gazetesi’nin İstanbul İkitelli’deki binası önünde bir araya geldi. Aleviler adına basın açıklamasını okuyan Alevi Vakıfları Federasyonu Haydar Baki Doğan; Besli ve benzerlerinin her zaman iftira attığını, yalanları vicdansızca söylediklerini vurguladı. 

Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yazdığı yazıda Alevileri ve çocuklarını hedef alan nefret söylemi içeren yazısına Aleviler kitlesel bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun birçok konuda yalan söylediğini iddia eden Besli, yazısında “Alevi, Kürt bir aile çocuklarına Alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği, öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır. Yani söz konusu çocuklar ‘çifte kavrulmuş yalancı’ olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir” şeklinde nefret söylemlerinde bulunmuştu.

Akşam Gazetesi yazarının bu nefret söylemlerine karşı Alevi örgütleri genel başkanları ve Alevi yurttaşlar, İstanbul İkitelli’de bulunan Akşam gazetesi önünde toplandı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri adına basın açıklamasını okuyan Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Besli ve benzerlerinin her zaman iftira attığını, yalanları vicdansızca söylediklerini kaydetti.

Ayrıntılar gelecek…

                                               <br>

Bir Cevap Yazın