Ana Sayfa Haberler Alevi kadınlar: Daha güçlü Alevi kurumları için kadınların örgütlenmesi lazım-VİDEO

Alevi kadınlar: Daha güçlü Alevi kurumları için kadınların örgütlenmesi lazım-VİDEO

0
Alevi kadınlar: Daha güçlü Alevi kurumları için kadınların örgütlenmesi lazım-VİDEO

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi tarafından yapılan çalıştayı değerlendiren Alevi kadınlar, örgütlenmeden günlük yaşama kadar birçok sorunlarının ele alındığına vurguda bulunarak, daha kararlı ve güçlü Alevi kurumları için kadınların örgütlenmesi çağrısında bulundular. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi tarafından 5-6-7 Kasım’da yapılan çalıştayda, Alevi toplumunda kadının yeri ve Alevi kadınların yapacakları çalışmaların yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği ve Alevilikte kadının yeri üzerine seminerler ve tartışmalar gerçekleşmişti.

Çalıştaya ilişkin kadınlar PİRHA’ ya değerlendirmede bulundular.

“ALEVİ KADINLAR OLARAK GELECEĞİMİZDEN ENDİŞELİYİZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şube üyesi Türkan Kaya, tereddüt ile katıldığı Alevi kadın çalıştayında tüm bu tereddütlerinin aksinde verimli tartışmalar gerçekleştiğini ifade ederek, “İlk gelişimde biraz tereddüt duydum ama gerçekten çok güzel, verimli bir çalıştay oldu. Pir Sultanlı kadınlar Alevi kadınlar olarak sesimizi tüm dünyaya duyurmamız gerekiyor, mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü çok kötü bir devreden geçiyoruz ve özellikle kadınların yaşamı çok tehlikede. Bunun yanında bu iktidar döneminde çocuklarımın, torunlarımın geleceğinden çok endişeliyim. Devletin, benim çocuklarıma zorunlu din derslerini verme hakkı yoktur. Din eğitimi aile tarafından verilir veya verilmez, devlet dine karışamaz. Bu yüzden bu çalıştayda özellikle bu konuların işlenmesini istedim. Her yerdeki Alevi kadınlarımız çocuklarını okula verirken ‘zorunlu din dersleri almasın’ diye dilekçeler vermeli. Çalıştayımız çok verimli geçti, umarız devamı gelir” diye konuştu.

“KADINLAR OLARAK GÜÇ ALABİLECEĞİMİZ KANALLAR AÇILDI”

Çalıştaya PSAKD Mamak Şubesi’nden katılan Rukiye Kara ise kendi şubelerinde bir kadın meclisi oluşturduklarını söyledi. Kara, daha kararlı ve güçlü Alevi kurumları için kadınların örgütlenmesi çağrısında bulunarak, şöyle devam etti:

“Biz zaten Mamak’ta Kadın Meclisi kurmuştuk. Antalya’da da bunun tohumlarını tüm Türkiye geneline atmış olduk. Mamak Kadın Meclisi olarak biz zaten pandemi sürecini dayanışmayla atlattık. Şimdi ise birlikte neler yapabileceğimizi Türkiye’ye gösterme zamanı. Atacağımız tohumların daha sağlıklı, daha kararlı ve daha güçlü olması için güzel bir zaman geçirdik. Eğitimlerimiz çok iyi oldu, yeni katılan kadınlarımızın illerine dağıldıkları zaman neler yapacağına dair bir yola vesile olundu. Ayrımcılığı, yoksulluğu, acıyı, bütün maddi ve ekonomik sıkıntıları yaşayan kadınlar için çok güzel oldu. İnsanların kendine olan güvenini artırdı. Biraz daha neler başarabileceğimizi gördük. Birbirimizden burada bu gücü aldık. Bu çok önemli bir şey. Bizler için gerçekten de erk bir toplumda baskıyla gününü geçiren kadınlara, neler yapabileceğini ve güç alabileceğimiz kanalların olabileceği gösterildi.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Menemen Cemevi üyesi Selvi Yılbaş da, çalıştayda gerçekleşen tartışmalar üzerinden kendi yerellerine katkı sunacaklarını dile getirerek, “Kadınlar Meclisi hepimize hayırlı olsun. Çok güzel bir çalıştaydı. Güzel bilgilerini paylaşan katılımcılara çok teşekkür ediyoruz. Bizi gerçekten güzel aydınlattılar. Biz de elimizden geldiğince bu sürecin sonunda katkılarımızı sunacağız” şeklinde konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: