‘Keçeci Baba Alevi dergahıdır, imamınızı alın gidin’ diyen Demir, yarın hakim karşısında!

0
30

Keçeci Baba Dergâhı’nın camiye çevrilmek istenmesine tepki gösteren paylaşımı nedeniyle yargılanan PSAKD Kurucu Başkanı Murtaza Demir’in üçüncü duruşması İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Kasım Salı günü görülecek.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kurucu Başkanı Murtaza Demir’in, Tokat’ın Erbaa ilçesinde bulunan Keçeci Baba Dergâhı’nın camiye çevrilmek istenmesi üzerine kaleme aldığı yazısında yer alan “Burası yüzyıllardır Alevilerin cem yaptığı bir dergâhtır. Cami, ezan, hoparlör istemiyoruz. İmamınızı da alın, gidin” şeklindeki sözleri nedeniyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması 16 Kasım günü görülecek.

Demir, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla yargılanıyor. Çağlayan’daki İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşma saat 11.20’de başlayacak.

Duruşma öncesi Tokat Erbaa Keçeci Köyü Derneği ve Keçeci Baba Cemevi, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu ile Uluslararası Alevi Araştırma Dayanışma ve Eğitim Vakfı, Demir’in davasına çağrı yaptı.

PİRHA / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın