Ana Sayfa Haberler DAD’dan Taksim Meydanı’nda Dersim Tertelesi ve idamlar açıklaması-VİDEO

DAD’dan Taksim Meydanı’nda Dersim Tertelesi ve idamlar açıklaması-VİDEO

0
DAD’dan Taksim Meydanı’nda Dersim Tertelesi ve idamlar açıklaması-VİDEO

Demokratik Alevi Dernekleri, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 84’üncü yılında Dersim Tertelesi’nde katledilenleri İstanbul Taksim Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile andı. Polisin engellemeye çalıştığı açıklamada, “Dersim ve pirimiz, pirlerimiz bizlere boyun bükeceğimiz bir tarih bırakmadılar. Kimsenin kanına girmediler. Kendisine bir istediler ise cümle varlığa iki dilediler” ifadeleri kullanıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), İstanbul’da düzenlediği panelin ardından Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak Seyit Rıza ile birlikte idam edilenler ile Dersim katliamında hayatını kaybedenleri andı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ile Zeynel Özen’de açıklamaya katıldı.

DAD İstanbul Eşbaşkanı Ali Şeker, idam edilenlerin mezar yerlerinin açıklanmasını, katliamla yüzleşilmesini söyledi. Şeker‘in konuşması sırasında polisler açıklamaya müdahale etmeye çalıştı. Taksim Meydanı’nda açıklama yapılamayacağını belirten polisler, dernek üyeleri tarafından açılan pankartın kapatılmasını istedi. Pankart kapatılmazken; DAD adına basın açıklamasını genel merkez yöneticisi Nergiz Güzel okudu.

“KEFENLERİ, GÜNEŞ VE AYDIR”

“Bizler 84 yıldır atalarımızın avazının mirasçıları olarak her kasım ayında yüreğimiz kanayarak kefensiz toprağa düşenlerimizi anıyoruz. Kefenleri güneş ve aydır. Harde Dewres bağrında saklamıştır” diyerek başlayan açıklamada öne çıkan satır başlıkları ise şöyle:

“Dersim ve pirimiz, pirlerimiz bizlere boyun bükeceğimiz bir tarih bırakmadılar. Kimsenin kanına girmediler. Kendisine bir istediler ise cümle varlığa iki dilediler. Bizler bu nedenle Munzur gibi kesintisiz, Düzgün Baba gibi dik ve mağrur yürüyoruz. Devşirme bir tarihe karşı, duruşumuz dağlar, denizler ve nehirler gibidir. Meşe ağaçları gibi kökümüz derindedir.

Bugün inancımızı ve Alevi milletleri tehdit eden kendine benzetmeye çalışan ya da benzemeye çalışan herkes şu gerçeği görmelidir. Tarihimizle yüzleşecek gücümüz var bizim. Cumhuriyet de artık beton duvarlar arasından çıkıp, tarihle yüzleşmelidir. Bu yüzleşme gerçekleşmedikçe sağlıklı bireyler oluşmayacak, sağlıklı bir demokrasi gelişmeyecek, hakikatli bir tarih yazamadığımız gibi güçlü bir gelecek de inşa edemeyeceğiz.

“HARDE DEWRES HER YERDE NİYAZIMIZA MEKÂNDIR”

Anayasal kurucu yurttaşlık ilişkisi ile Anadolu ve Mezopotamya halklarının ikrarlaştığı demokratik cumhuriyet gerçeğidir. Gerisi bugüne kadar çözüm üretememiştir. Yurtlarımız, börtü, böcek tüm yaşam yangın yerine dönmüştür. Her emekçi bu savaş bezirganlığı ile hanesinde rahat bir lokma yiyememektedir. Komşuluk bile yapamamaktadır.

Pirimiz Seyit Rıza ve yarenlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Bizlere bıraktıkları onurlu duruşa iman ediyoruz. Mücadelelerine ikrarla bağlı olduğumuzu ifade ediyoruz. Mezarları her ağacın ve her kayanın dibidir. Harde Dewres her yerde niyazımıza mekândır.”

PİRHA / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: