Ana Sayfa Haberler Antalya Divriği Kültür Derneği’nin pilav şenliğinde ‘dayanışma’ mesajı-VİDEO

Antalya Divriği Kültür Derneği’nin pilav şenliğinde ‘dayanışma’ mesajı-VİDEO

0
Antalya Divriği Kültür Derneği’nin pilav şenliğinde ‘dayanışma’ mesajı-VİDEO

Antalya Divriği Kültür Derneği, Konyaaltı Sarısu piknik alanında pilav şenliği yaptı. Şenlik sonrası PİRHA’ya konuşan Divriği kültür Dernek Başkanı İlyas Şimşek “Divriği derneği bir çatı örgütüdür. Burada herkes acısını tatlısını paylaşır. Önemli olan binalar değil, içinde yaşayan insanlardır. Yani örgütlü yapıdan hiçbir zaman zarar gelmez” dedi.

Antalya Divriği Kültür Derneği, Konyaaltı Sarısu piknik alanında ‘pilav şenliği’ düzenledi. Dernek yönetimi şenliği geleneksel hale getireceklerini, her yıl düzenleyeceklerini bildirdi. Şenlik kapsamında sohbetler edildi, türküler eşliğinde halaylar çekildi ve okunan gülbenglerin ardından lokmalar paylaşıldı.

Pilav şenliğine yurttaşlar yoğun ilgi gösterirken, Antalya Divriği kültür Dernek Başkanı İlyas Şimşek bir konuşma yaptı.

“BİR ARADA OLMAYI ÖZLEDİK”

Şimşek konuşmasında, pandemi nedeniyle uzun süre bir araya gelemediklerini ve yüz yüze etkinlikler yapmayı özlediklerini belirterek; “Hayli zaman oldu bir araya gelemedik. Türkülerimizi özledik, birbirimizi özledik. İstedik ki bu pilav şenliğinde cemal cemale dostlarımızla kaynaşalım. Bizimle sofrasını paylaşmak isteyen dostlarla söyleşelim, güzel bir gün geçirelim. En kötü günümüz böyle olsun. İçinde bulunduğumuz iki yıllık süreç içinde Hakk’a yürüyen üyelerimiz var, dostlarımız var. Onların da devirleri daim olsun. Bugün türkülerimizi söyleyeceğiz, halaylarımızı çekeceğiz, çayımızı içeceğiz. Zaman zamanda masalarda demlerimiz olur. Demimiz daim olsun” şeklinde konuştu.

Hüseyin Abdal Ocağı dedelerinden Hüseyin Gazi Metin lokma gülbengi okudu. Lokma gülbenginin sonrasında Sivas yöresine ait türküler eşliğinde halaylar çekildi. Son olarak yerel sanatçılar İbrahim Pala ve Burhan Gürsoy deyişler ve türküler söyledi.

“DERNEĞİMİZ, 20 YIL ÖNCE DAYANIŞMA AMACIYLA KURULDU”

Etkinliğin ardından Divriği Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı İlyas Şimşek, derneğin kısa tarihçesi ve yürütülen faaliyetlerle ilgili PİRHA’ya bilgiler verdi. Şimşek yaptığı açıklamada, 2 dönemdir şube başkanlığı yaptığını ifade ederek şunları aktardı:

“Antalya’daki Divriğilileri bir araya getirebilmek için aynı çatı altında acımızı, tatlımızı, güzel günlerimizi paylaşabilmek için bu dernek 20 yıl önce kuruldu. Yönetim kurulu olarak  2 dönemdir görevimize devam  ediyoruz. Başladığımız günden bu yana hafta sonları derneğimizde  kadınlarımız kadın  günü yapıyorlar. Gençlerimizle arada bir toplantılar yapıyoruz. Bu 1,5 yıllık pandemi süresince derneğimizi açamadık. Açılmanın ilk adımı olarak bu geleneksel pilav şenliğini yaptık. Pandemiden önce yaptığımız konser gibi etkinliklerden gelen biraz paramız vardı. Antalya’da dernek binamızı kendi mülkiyetimize alarak yer  sorunumuzu çözdük. Toplam 300’e yakın üyemiz var. Divriğililer Antalya’da toplu halde bir bölgede yaşamıyorlar. Genelde Konyaaltı ve Kepez bölgesinde yaşıyorlar. Divriliği dostlarımızla whatsapp grubumuz var. Cenazesi olanlar, hastası olanlar, kan aranırsa vs. buradan mesajlarla dayanışma kuruyoruz.”

“BURADA HER ŞEYİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren Şimşek, “Cenazelerimiz cenaze sahiplerinin isteğine bağlı olarak cemevinden kalkıyor genelde. Derneğimizde kadın ve gençlik komisyonu oluşturmuştuk. Ancak hemen ardından pandemi girdi araya. Çok fazla bir şey yapamadık. Bu etkinlik gibi daha yeni başladık bir şeyler yapmaya. Derneğimizi yeni yeni açmaya başladık. Birkaç kez seminer ve panel yaptık. Divriği derneği bir çatı örgütüdür. Burada herkes acısını tatlısını paylaşır. Önemli olan binalar değil, içinde yaşayan insanlardır. Yani örgütlü yapıdan hiçbir zaman zarar gelmez, örgütlü yapıya her zaman ihtiyaç var. Şehirler büyüdükçe insanlar yalnızlaşıyor. Cenazesinde, düğününde, hastasında yalnız kalabiliyor. Burada hiç tanımadığımız köylülerimizle bir araya geliyoruz, tanışıyoruz. Her şeyimizi paylaşıyoruz. Örgütlü yapı her zaman için faydalıdır. Bu çatıyı korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“ÜRETİM KOOPERATİFİ KURDUK”

İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve Balıkesir’de de derneklerinin olduğunu ve başka illerdeki derneklerle de sürekli iletişim halinde olduklarını söyleyen Şimşek, “Şimdi bir de Divriği Üretim Kooperatifi kurduk. Üretime dayalı bir kooperatif. Birlikte üretiyoruz, birlikte paylaşıyoruz. Güzel günlerde buluşmaya devam edeceğiz, etkinliklerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: