Ana Sayfa Haberler ‘Alevi dedelerinin maaş alması inancımıza aykırı, inancımız seçim malzemesi yapılamaz-VİDEO

‘Alevi dedelerinin maaş alması inancımıza aykırı, inancımız seçim malzemesi yapılamaz-VİDEO

0
‘Alevi dedelerinin maaş alması inancımıza aykırı, inancımız seçim malzemesi yapılamaz-VİDEO

AKP hükümetinin hazırladığı üç maddelik çalışmada Alevi pirlere, dedelere maaş ödeneceği iddialarına tepki gösteren PSAKD Samsun Şube Başkanı Cem Sultan, dedelere maaş verilmesinin Alevilik anlayışına aykırı olduğunu belirtti.

AKP’ye yakın gazetelerde hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığı belirtilerek, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verilmesi, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğü kaydedildi.

Cemevlerine ‘Kültür merkezi’ statüsü verileceği, dedelere maaş ödeneceği iddialarına Alevilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Samsun Şube Başkanı Cem Sultan, AKP iktidarının cemevlerine ibadethane yerine ‘kültür merkezi’ statüsü vererek ‘Alevi Açılımı’ yapmayı planladığı iddialarını PİRHA’ya değerlendirdi.

“CEMEVLERİNİN EKSİKLİKLERİNİ SORDULAR”

İçişleri Bakanı danışmanın kendilerini de ziyaret ettiğini belirten Sultan, “Samsun’da 23 tane cemevi var, hepsiyle ayrı ayrı görüşüldü. Bize geldiğinde ise hiç yorum yapmadan sadece sorularımızı not aldılar. Cemevinin eksikliklerini sordu, ‘bizden ne istiyorsanız onu İçişleri Bakanlığı’na götüreceğim’ dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı uygulansın biz eşit yurttaşlık istiyoruz. Çünkü biz askere giderken, vergi verirken eşitsek hizmet alırken de eşitlik istiyoruz. Sadece cemevi değil hiçbir ibadethaneyi belirlemek hiçbir kurumun vazifesi değildir, haddi de değildir. İbadethane olup olmayacağını ancak o mabede inanan insanların karar vereceği bir olaydır” diye belirtti.

“TALEBİMİZ EŞİT YURTTAŞLIK HAKKIMIZIN VERİLMESİ”

Dedelere maaş verilmesinin Alevilik anlayışına, yoluna, süreğine, edep erkanına aykırı olduğunu söyleyen Sultan, “Eğer dede maaş alırsa maaş aldığı kurumun dedesi olur. Bizi gerçekten önemsiyorlarsa kurumlarımızın Alevi çalıştaylarında ortaklaştığı maddeler var. Zorunlu din dersleri ve cemevlerinin tanınmaması gibi sorunlarımız var. Birde her seçimden seçime Aleviliği bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçsinler bu insanları daha çok incitiyor. Samimi olsalardı Abdülkadir Selvi değil de hükümet sözcüsünün duyururdu, bunu duyurmak Abdulkadir Selvi’ye düşmüyor. Bizim talebimiz eşit yurttaşlık temelinde haklarımızın verilmesi ve bunun bir sisteme bağlanması. Diyanet İşleri, laik devletle çelişen bir kurum, cemevlerini sadece kültür evi olarak görmelerini sebebi de budur” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: