Ana Sayfa Haberler ‘Alevi açılımı seçim taktiğidir; cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı’-VİDEO

‘Alevi açılımı seçim taktiğidir; cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı’-VİDEO

0
‘Alevi açılımı seçim taktiğidir; cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı’-VİDEO

İktidarın, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü vermesi yerine anayasal olarak tanınması ve statüye kavuşturulması çağrısında bulunan PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, “Böyle bir statü tanınırsa diğer sorunlar beraberinde çözülecektir. Alevi toplumu hiçbir zaman için dedelerine maaş verilsin talepleri olmamıştır. Bunu doğru bulmayı baştan ret ediyoruz” diye konuştu.

AKP’ye yakın gazetelerde hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığı belirtilerek, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verilmesi, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğü kaydedildi.

Cemevlerine ‘Kültür merkezi’ statüsü verileceği, dedelere maaş ödeneceği iddialarına Alevilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

AKP İktidarının, cemevlerine ibadethane yerine ‘kültür merkezi’ statüsü vererek ‘Alevi Açılımı’ yapmayı planladığı iddialarını PİRHA’ya değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, seçimlerin taktiksel hamlesi gelen bu açılımların samimi olmadığına değinerek, Alevilerin eşit yurttaşlık temelinde tanınması ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

“GELEN HEYETE 3 MADDELİK TALEPLERİMİZİ İLETTİK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanlarının kendi cemevlerine de ‘ihtiyaç’ ziyaretlerinde bulunduğunu aktaran Atlı, danışmanların kendilerine 3 sayfalık taleplerini ilettiklerini kaydederek, “Son dönemlerde çok revaçta olan bir gündem maddesi. Aslında seçimin yaklaşıyor olmasından kaynaklı bir durum olarak değerlendiriyorum. Bu olayın içerisinde aslında bizim kurumumuz var. Saydıkları bin 500’ün üzerinde cemevinden birisi de bizim kurumumuz. Tabi orada söylenilenlerin büyük bir bölümü (Alevi açılımı) bize söylenmedi. ‘Sorunlarınız nelerdir’ şeklinde bir soruyla karşılaştık. Biz yazılı olarak hem Türkiye’deki Alevilerin genel sorunları ve yerel anlamda Diyarbakır’da Alevilerin sorunlarıyla ilgili 3 sayfalık bir talep metni hazırlamıştık. Bunu gelen danışman kişiye ilettik. 10-15 gün sonra özellikle lokal anlamda iletilen taleplerimizle ilgili arandık. Şu an burada belediye tarafından olsun hem de valilik tarafından cemevimizin sorunlarıyla ilgili birçok şeyi yaptılar, yerine getirdiler. Bunu yaparken de bizden herhangi talepleri olmadı şu ana kadar. Bu yönden baktığımızda güzel bir yaklaşım olarak düşünüyorum” dedi.

“ALEVİ AÇILIMI SEÇİM TAKTİĞİDİR”

Atlı, iktidarın, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü vermesi yerine anayasal olarak tanıması ve ibadethane statüsüne kavuşturması çağrısında bulundu. Alevi açılımı gündeminin seçim yatırımlı bir hamle olduğuna işaret eden Atlı, dedelere maaş bağlanmasının da kabul edilemeyeceğini dile getirerek şöyle konuştu:

“Madem Türkiye’de biz de vergi veriyorsak, buradaki diğer inanç merkezlerine bu yönde bir yaklaşım yapılıyorsa bize neden yapılmasın? Olumlu bakıyoruz bu yönden. Bu açılım zaten yıllar önce de gündeme gelmişti. Şimdi ise Alevilerin cemevlerinin bir inanç merkezi olarak değil de bir kültür merkezi olarak tanınacağı söyleniyor. Bu deyim yerindeyse ‘dağ fare doğuruyor’ demektir, doğru bir yaklaşım değil. Bizim için önemli olan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasıdır. Böyle bir statü zaten tanınırsa diğer sorunlar beraberinde çözülecektir. Alevi toplumun hiçbir zaman için dedelerine maaş verilsin vb. talepleri olmamıştır. Bir de Alevi toplumunun dışında bu sorunun çözümüne birilerinin soyunması doğru değil. Bir Sünni benim sorunumu nerden bilecektir ki bir çözüm üretebilsin. Bu doğru değil. Alevilere, Alevi toplumunun dışında gömlek biçilmesi, bu yaklaşım doğru değil. Kültür merkezi yaptı, bunu nereye bağlayacak? Hangi dedeye nasıl bir maaş verecek? Bu maaşı hangi bütçeden karşılayacak? Bunların hepsi bir muammadır. Bunu baştan ret ediyoruz. Bunun olabileceğine çok inanmıyorum. Seçimin bir taktiksel ürünü diye düşünüyorum. Doğru da bulmuyorum. Doğru bir çalışma değil. İstediğimiz tek bir şey vardır; eşit yurttaşlık temelinde Alevilerin inanç merkezlerinin kamusal olarak tanınmasıdır. Bu tanındıktan sonra bütün sorunlarımız kendiliğinden çözülecektir diye düşünüyorum.”

PİRHA/DİYARBAKIR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: