Ana Sayfa Haberler Özen: Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri belirlenmeli -VİDEO

Özen: Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri belirlenmeli -VİDEO

0
Özen: Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri belirlenmeli -VİDEO

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen Dersim Tertelesi’nin 84. Yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmasında Seyit Rıza’nın idamını hatırlatarak; “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri belli değildir; arşivler açılmalı, mezar yerleri belirlenmelidir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Dersim Tertelesi’nin 84. Yıldönümü dolayısıyla Meclis’te konuşma yaptı. Konuşmasında Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamını hatırlatan Özen, mezar yerlerinin belirlenmesi için arşivlerin açılması gerektiğini söyledi.

“ARŞİVLER AÇILMALI, MEZAR YERLERİ BELİRLENMELİDİR”

Özen Meclis’te yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Bundan 84 yıl önce pirimiz Seyit Rıza ve yoldaşları, Kasımın 14’ünü 15’ine bağlayan gece Elâzığ Buğday Meydanı’nda idam edildiler. İdam için Seyit Rıza’nın yaşı küçültüldü, oğlu ise 18 yaşından küçük olduğu için yaşı büyütüldü. İdamdan önce son isteği soruldu Seyit Rıza’ya, Seyit Rıza “Beni oğlumdan önce idam edin” dedi fakat oğlu, Seyit Rıza’nın gözü önünde idam edildi. Seyit Rıza idam sehpasına giderken “Ben sizin hilelerinizle, oyunlarınızla baş edemedim; bu, bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde eğilmedim, diz çökmedim; bu da sizlere dert olsun” diyerek sehpaya yürüdü.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri belli değildir; arşivler açılmalı, mezar yerleri belirlenmelidir.

Seyit Rıza ve yoldaşlarını saygıyla anıyorum, devirleri daim olsun.”

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: