Ana Sayfa Haberler Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat’tan Karaman hakkında suç duyurusu

Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat’tan Karaman hakkında suç duyurusu

0
Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat’tan Karaman hakkında suç duyurusu

Hayrettin Karaman’ın “Alevi genç ile sünni bir kız evlenemez” yönündeki açıklamalarına tepkiler sürerken, Garip Dede Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu adına Celal Fırat suç duyurusunda bulundu.

Hayrettin Karaman, kendisine ait internet sitesinde, kendisini Sünni olarak ifade eden bir kadının, “Alevi ile evlenilir mi?” yönündeki sorusuna “Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez” yanıtını vermişti.

Hayrettin Karaman’ın “Alevi genç ile sünni bir kız evlenemez” yönündeki açıklamalarına tepkiler sürüyor.

“Yolsuzluk da ayıp, günah ve suç olduğu halde tarifi ve hükmü bakımından hırsızlık değildir.” diyerek iktidarın yolsuzluklarını olağan gören, Alevilere dönük nefret dili kullanan Karaman, bugün Garip Dede Dergâhı Vakfı ( GADEV ) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet edildi.

Fırat, yaptığı açıklamada, Karaman’ın konumlandığı yere dikkat çekip, nefret söyleminin olduğu paylaşıma işaret ederek, “Sünni toplumunun Alevilere karşı kin, nefret ve öfke beslemesini isteyen, buna karşı Alevi toplumunu da aşağılayarak tahrik eden; yani her iki kesimi de provoke eden Prof. Dr. Hayrettin Karaman, fiilen suç işlemiş, şiddet çağrısında bulunmuştur. Unutmayalım ki geçmişte Alevi toplumunun yaşadığı tüm katliamların temelinde Alevilere duyulan kin, öfke ve nefret söylemi vardır” dedi.

Hayrettin Karaman’ın, adalet önünde hesap vereceğinin altını çizen Fırat, “Bizler toplum tarafından kabul gören kişiliklerin, siyasi iktidarların ideolojilerine hizmet ederek bu topraklarda yaşayan halkları birbirine düşman etmesini durduracağız ve bu kurguları acımasızca genişletip emperyalizme hizmet etmelerine karşı çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: