Atıl haldeki ilkokul cemevine dönüştürüldü

0
67

Çorum’a bağlı Arslan Köyü’nde atıl vaziyette bulunan ilkokul, köylülerin imece usulü dayanışması ile cemevine dönüştürüldü. Köylü bir kadının açılışını yaptığı cemevinde konuşma yapan HBVAKV Çorum Şubesi Başkanı Nurettin Aksoy Dede, “Bizim inancımız doğaya, insanlığa, tüm insani değerlere uygun bir inanç sistemidir” dedi.

Çorum’a bağlı Arslan Köyü’nde atıl vaziyette bulunan ilkokul cemevine dönüştürüldü. Arslan Köyü’nde 1961 yılında ilkokul olarak yapılmış bina atıl ve harap halde iken köylülerin imece usulü dayanışması ile onarılarak cemevi haline getirildi. Köylüler, bu süreçte hiçbir resmi kurumdan destek almayarak dayanışmayla nelerin başarılabileceğinin de simgesi haline geldiler.

Köylü bir kadının gerçekleştirdiği cemevinin açılışı, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi Başkanı Nurettin Aksoy Dede, Arslan Köyü Muhtarı Seçgim Demirel, Arslan Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, vatandaşlar ve CHP Belediye Meclis Üyesi Av. Ahmet Özdel’ in katılımı ile yapıldı.

“CEM YAPMAK, BU GÜNÜN DÜNYASINI, HUKUKUNU KAVRAMAK DEMEKTİR”

Cemevinin açılış programı Köy Muhtarı Seçgim Demirel ile Dernek Başkanı Galip Çemrek’in kısa konuşmaları ile başladı.

Ardından Çorum CHP Belediye Meclisi üyesi Av. Ahmet Özdel söz alarak, “Cem yapmak; birlik olmaktır. Cem yapmak; birlikte toplumsal sorunları tartışmaktadır, çözüm yolunu birlikte bulmaktadır. Cem yapmak; haklı haksızı ayırmaktır. Cemde makam, mevkii, büyük küçük, kadın erkek yoktur, cemde can vardır ve tüm canlar birbiri ile eşittir. Cem yapmak; yüzyıllar öncesi alışkanlıkların aynen devam ettirilmesi değildir, cem yapmak; bu günün dünyasını, hukukunu kavramak demektir. Bunun için bizlerin yolu ilmin yoludur. Bunun için bizim yolumuz, medeniyetin, çağdaşlığın, eşitliğin ve kardeşliğin yoludur” dedi.

CEMEVİNİN AÇILIŞINI KÖYLÜ KADIN YAPTI

Yapılan konuşmalardan sonra programa, İsmail Güçlü’nün söylediği deyişler eşliğinde Kadeş Semahçılarının döndüğü semahlarla devam edildi. Deyişler ve semahların ardından da cemevinin açılışı yapıldı. Açılış öncesi HBVAKV Çorum Şubesi Başkanı Nurettin Aksoy Dede gülbeng okuyarak kısa bir konuşma yaptı. Nurettin Aksoy Dede yaptığı konuşmada, birlik beraberlik olmanın öneminden bahsetti. Kırgınlıkların, küslüklerin, ikiliğin olmadığı bir toplumun zorunlu ve gerekli olduğunu da vurgulayan Nurettin Aksoy Dede, Alevi inancında kadın ve erkeğin eşit olduğunu, bu nedenle açılışı bir kadının yapması gerektiğini ifade etti. Arslan Köylülerden yaşlı bir kadınla birlikte cemevinin açılışı yapıldı.

“KARDEŞLİĞİMİZİ GELİŞTİRİP, BİRLİK OLALIM”

HBVAKV Çorum Şubesi Başkanı Nurettin Aksoy Dede açılış sonrası yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Arslan Köyü’nde cemevi köylülerin çaba ve katkılarıyla yapıldı. Yaşadığımız çağda, çağa uygun, çağın gereklerine denk düşen bir yaşam ve inanç sistemi zorunludur. Bu durum bizim yüzyıllardan bu yana bu topraklarda oluşturduğumuz hak ve batıl mücadelesinin devamıdır. Bizim inancımız doğaya, insanlığa, tüm insani değerlere uygun bir inanç sistemidir. Bu inanç sisteminde kimseyi ötekileştirme söz konusu olamaz. Biz Yunus Emre’nin, Hacıbektaş Veli’nin inancından geliyoruz. Bu nedenle kardeşliğimizi geliştirip, birlik olalım.”

Cemevi açılışı verilen ‘can yemeği’ ile son buldu.

PİRHA/ÇORUM

                                               <br>

Bir Cevap Yazın