Ana Sayfa Haberler AKD Mezitli Şube Başkanı Koç: Alevi kurumları ‘Alevi açılımı’na yeterli tepki koyamadı-VİDEO

AKD Mezitli Şube Başkanı Koç: Alevi kurumları ‘Alevi açılımı’na yeterli tepki koyamadı-VİDEO

0
AKD Mezitli Şube Başkanı Koç: Alevi kurumları ‘Alevi açılımı’na yeterli tepki koyamadı-VİDEO

İktidarın, cemevlerine ibadethane yerine ‘kültür merkezi’ statüsü vererek ‘Alevi Açılımı’ yapmayı planladığı iddialarını değerlendiren AKD Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç, Alevi kurumlarının gerekli tepkiyi ortaya koyamadığını söyledi. Koç, “Taleplerimizi diğer toplumsal kesimlerle birleştirip yeni bir örgütlenme modeli oluşturarak, sesimizi daha gür çıkarmalıyız” diye konuştu.

AKP iktidarının, cemevlerine ibadethane yerine ‘kültür merkezi’ statüsü vererek ‘Alevi açılımı’ yapmayı planladığı iddiaları gündem oldu. AKP iktidarının görevlendirdiği kimi isimlerin cemevlerini dolaşarak “talepler raporu” hazırlaması ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “58 ilde 1585 cemevini ziyaret ettik” sözü yeni tartışmalara da zemin hazırladı.

Erdoğan’ın konuşmasındaki tek cümle hükümete yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi tarafından köşesine taşındı.

Selvi, hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığını yazarak, “Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde” dedi. Selvi, ayrıca, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğünü de belirtti.

Alevi toplumunun büyük çoğunluğu, cemevi inşası için devletten hiçbir talepte bulunmayacağını dile getirerek “Eşit yurttaşlık” konusundaki ısrarını yinelerken, konuyu PİRHA’ya değerlendiren Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç, cemevlerini gezen heyetin Mezitli Cemevi’ni de ziyaret ettiğini belirterek, herhangi bir ihtiyaçlarının olmadığını, Alevi toplumunun inançsal ve siyasal taleplerinin olduğunu, bu taleplerinin başında da cemevlerinin statüsünün geldiğini ilettiklerini söyledi.

Koç, iktidarın yeniden ‘Kürt’ ve ‘Alevi’ açılımını gündemine aldığına dikkat çekerek, “Bu yolla hem baskı altına almak hem gözdağı vermek hem de ‘bir ihtiyacınız var mı?’ diyerek bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmadan bazı cemevlerinde yansımalarını görüyoruz. Alevi kurumları da gerekli tepkiyi ortaya koyamadı. Alevi kurumlarının tepkisini görmek isterdik” dedi.

İktidarın ‘Alevi İslam’ projesi kapsamında çalışma yürüttüğünün altını çizen Koç, “Diyanet üzerinden yürütülen çalışmalara karşı Alevi kurumları duyarlı olmak zorundadır. Alevi kurumlarının edilgen halinden kurtulması gerekiyor. Taleplerimizi diğer toplumsal kesimlerle birleştirip yeni bir örgütlenme modeli oluşturarak, sesimizi daha gür çıkarmalıyız” diye konuştu.

Diren KESER/MERSİN 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: