Ana Sayfa Haberler AABK: Isparta Cemevi açılışında yaşananlardan gerekli dersler çıkarılmıştır

AABK: Isparta Cemevi açılışında yaşananlardan gerekli dersler çıkarılmıştır

0
AABK: Isparta Cemevi açılışında yaşananlardan gerekli dersler çıkarılmıştır

Isparta Cemevi’nin açılışı sırasında yaşananlara ilişkin bir toplantı gerçekleştirdiğini duyuran Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu kişisel eksiklikleri kurumlara mal ettirmenin hakkaniyetli olmadığını bildirdi. AABK açıklamasında, “Bilinmelidir ki; asimilasyoncu devlet resmi ideolojisi Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez. Hele milyonlarca kişiyi temsil eden kurum temsilcilerimizin kılına dahi dokunamaz” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu, Isparta Cemevi’nin 25 Eylül 2021 günü gerçekleşen açılış töreninde yaşananlara ilişkin bir açıklama yayımladı. Almanya’nın Gladbeck kentinde toplanarak, Isparta’da yaşananların değerlendirildiği belirtilen AABK açıklamasında, açılış törenine katılan yönetici ve temsilcilerin özeleştiride bulundukları ifade edildi.

“DEVLET, ALEVİLERİN İNANÇ MERKEZLERİNİ DİZAYN EDEMEZ”

“Isparta Cemevi Başkanı ve orada hazır bulunan diğer yönetici canların kişisel eksikliklerini kurumlarımıza mal etmek, hakkaniyetli değildir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Asıl mahkum edilmesi gerekenin Türk-İslam sentezinin kurumlarımızın içine kadar girme cesaretini göstererek, kurum temsilcilerimize müdahale etme saygısızlığını, hadsizliğini göstermesidir. Bilinmelidir ki; asimilasyoncu devlet resmi ideolojisi Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez. Hele milyonlarca kişiyi temsil eden kurum temsilcilerimizin kılına dahi dokunamaz.

Bu faşizan zihniyet bilsin ki; Alevilerin barış, eşit yurttaşlık, laiklik, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Alevi köylerine zorla cami yapılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması gibi talepleri dillendirmek ve bu uğurda mücadele etmek boynumuzun borcudur. Cemevlerimizi ziyaret eden, açılış törenlerine katılan milletvekili, vali, belediye başkanı ve devlet erki Alevilerin değerlerine saygılı olmak zorundadır.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, bugünden yarınlarımızı inşa etmeye, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya, bu gerici yapıya karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeye, onurlu ve dik duruş göstermeye devam edecektir. AABK, Alevilerin asimilasyonuna, yeni katliamlara, doğanın, çevrenin ve kapitalist kar amaçlı çıkarlar uğruna kirletilmesine karşı durarak, öğretimizi yeni kuşaklara en doğru şekilde aktarmak için çalışacaktır.

AABK, umutsuzluğa, korkuya ve yılgınlığa teslim olmayacaktır. AABK dünya Alevilerinin umudu olmaya devam edecektir. Yol cümleden uludur. Birliğimiz daim, aşkımız camelimiz olsun.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: