Ana Sayfa Haberler Dersimli kadınlar: Ana Fatma ziyareti kutsalımızdır, talan ettirmeyiz!-VİDEO

Dersimli kadınlar: Ana Fatma ziyareti kutsalımızdır, talan ettirmeyiz!-VİDEO

0
Dersimli kadınlar: Ana Fatma ziyareti kutsalımızdır, talan ettirmeyiz!-VİDEO

Dersim’de bulunan Ana Fatma ziyaretine CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından peyzaj çalışması adı altında aslan heykeli dikilip, adının yazılı olduğu tabela konulmasına tepki gösteren Dersimli kadınlar, ziyaretlerin reklam alanına çevrilmesine ve doğal yapısının bozulmasına izin vermeyeceklerini kaydettiler.

Dersim başta olmak üzere Alevilerin kutsalları üzerinde tahribatlar devam ediyor. Son olarak Dersim’de bulunan Ana Fatma Ziyareti’ne, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından peyzaj çalışması adı altında aslan heykeli dikilip, adının yazılı olduğu tabela konuldu. Tepkiler üzerine tabela ve aslan heykeli kaldırılmıştı.

“KUTSAL MEKANLARIMIZI TALAN ETMESİNLER”

Ana Fatma Ziyareti’nin Dersim’in en kutsal değerlerinde bir tanesi olduğunu belirten Aygül Aras, kutsallara el uzatmanın, talan etmenin kabul edilemeyeceğini dile getirerek, “Artık yeter artık yeter . Yıllardır milletimizi öldürdünüz, ziyaretlerimiz olan kutsal mekanlarımızı kırdınız. Doğamızı, Munzur suyumuzu kırdı bu devlet. Şimdilerde ise Gürsel Erol kutsallarımıza el uzatıyor, düzenlerim diyor. Biz ziyaretlerimizi böyle seviyoruz. Artık yeter ellerinizi kaldırın üzerimizden. Gelsinler ne yazmışlar iseler elleriyle alsınlar; yoksa biz Dersim kadınları alır toplarız . Gelsin kendi elleriyle yaptıklarını toplasınlar ki bir daha kimse yapmasın. Doğamıza, kutsal mekanlarımıza karışmasınlar, talan etmesinler. CHP, vekiline sahip çıksın; burada değil seçildiği yerde gitsin iş yapsın” diye konuştu.

“NE MERMER NE DE TABELA İSTİYORUZ”

Siyasi şov amaçlı, tamamen kendi reklamını yapmak için ziyaret yerinde yapılan düzenlemenin saygısızlık olduğunu söyleyen Fadime Çetinkaya ise, “Dersimlilere çağrım odur ki ziyaretlerine sahip çıksınlar. Kirli ellerini, ziyaretlerimizden, dergahlarımızdan, dağlarımızdan çeksinler. Ziyaretlerimizin üstüne isimlerinizi yazmayın, buralar reklam yapılacak yerler değil. Ne mermerlerini nede tabelalarını istiyoruz. Gürsel Erol’un buraları yıkmaya hakkı yok. Dersim’deki her kadın Ana Fatma’dır. Dersimli kadınlar topraklarına, ziyaretlerine sahip çıksınlar” çağrısında bulundu.

PİRHA/DERSİM

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: