Ana Sayfa Haberler DAD Ankara Şube: Yezit zihniyetinden herhangi bir talebimiz yok!-VİDEO

DAD Ankara Şube: Yezit zihniyetinden herhangi bir talebimiz yok!-VİDEO

0
DAD Ankara Şube: Yezit zihniyetinden herhangi bir talebimiz yok!-VİDEO

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ana Fatma Cemevi Ankara Şubesi, hükümetin, Alevilere dönük açıklamalarını eleştirerek “Yezit zihniyetinden herhangi bir talebimiz yok. Cemevleri, kabul etseler de etmeseler de bizim ibadethanemizdir” denildi.

 

Ankara’daki Alevi yurttaşlar, DAD Ana Fatma Cemevinde yapılan yöresel yemek olan ‘Zelfet’ davetinde bir araya geldi. Katılımın bir hayli yoğun olduğu etkinlikte, okunan gülbeng sonrası lokmalar pay edildi.

Programın ilerleyen bölümünde Zakir Hıdır Çelebi, Mustafa Toprak ve Gülseren Kılıç, deyişler çalıp seslendirdi.

“AKP’NİN HER ZAMANKİ OYUNUDUR”

DAD Ankara Şube yöneticileri, yapılan sohbet ardından güncel konulara ilişkin değerlendirme yaptı. Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, iktidarın Alevi sorununa ilişkin çıkışını “Bu, AKP’nin her zamanki oyunudur. Seçim zamanı yaklaştığında Alevileri ziyaret eder, Alevileri tanır ve bir çalıştay yapacaklarını söylerler. Bu bir aldatmacadır” şeklinde yorumladı.

Mustafa Karabudak, AKP’nin, seçimlerden sonra Alevilere karşı politikalarının tümüyle değişeceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bu zihniyetin samimi olmadığını düşünüyoruz. 2002 yılından beri seçim dönemlerinde Alevi çalıştayları yapan AKP, seçimden sonra cemevlerine saldırıp ‘Ucube’ demiştir. İstanbul’da cemevine girip Uğur Kurt’u katletmişlerdir. AKP eğer samimi ise Koçgiri’den bugüne tüm Alevi katliamlarını, dosyalarını açmalıdır. Gerçek suçlular adalet önünde hesap vermelidir. En son yaşanan ve bir insanlık suçu olan Madımak Katliamı da bir an önce aydınlatılmalıdır.

İktidarın, bahşiş şeklinde Alevilere bir şey vermesini kabul etmiyoruz. Demokratik bir Anayasa yapılır ve bu Anayasa üzerinde tüm inançlara eşit bir şekilde pay ayrılır.”

“CEMEVLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

DAD Yönetim Kurulu Üyesi Hatun Şimşek de AKP’nin Alevi politikalarını eleştirerek cemevlerine “Kültür Evi” adı altında statü verileceği iddialarını eleştirdi. Şimşek, “Cemevleri, bizlerin bir araya gelme alanları oldu. Bizler, cemevlerine sahip çıkmak zorundayız. Devletin şu anki inkârcı zihniyetine teslim edemeyiz. Ne olursa olsun bunu biz Aleviler bir arada durarak başarmak zorundayız. Cemevlerimize sahip çıkıyoruz. Yezit zihniyetinden de herhangi bir talebimiz yok. Cemevleri, kabul etseler de etmeseler de bizim ibadethanemizdir” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: