Ana Sayfa Haberler ‘Alevi kurumları, AKP’nin ‘açılım’ sürecinin önüne geçmeli’-VİDEO

‘Alevi kurumları, AKP’nin ‘açılım’ sürecinin önüne geçmeli’-VİDEO

0
‘Alevi kurumları, AKP’nin ‘açılım’ sürecinin önüne geçmeli’-VİDEO

AKP hükümetinin hazırladığı üç maddelik çalışmada Alevi pirlere maaş ödeneceği iddialarına tepki gösteren PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, “İmamlar maaş alıyorsa dedelerde maaş alsın düşüncesi tehlikeli bir durumdur. Bunun önüne geçilmesi için Alevi kurumların misyonunu yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

AKP iktidarının görevlendirdiği kimi isimlerin cemevlerini dolaşarak “talepler raporu” hazırlaması ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “58 ilde 1585 cemevini ziyaret ettik” sözü yeni tartışmalara da zemin hazırladı.

Erdoğan’ın konuşmasındaki tek cümle hükümete yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi tarafından köşesine taşındı.

Selvi, hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığını yazarak, “Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde” dedi. Selvi, ayrıca, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğünü de belirtti.

Alevi toplumunun büyük çoğunluğu, cemevi inşası için devletten hiçbir talepte bulunmayacağını dile getirerek “Eşit yurttaşlık” konusundaki ısrarını yinelerken, PİRHA’ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, iddia edilen ‘açılım’ Alevilerin nabzının yoklandığına işaret etti.

“ALEVİ DEDELERİNE MAAŞ BAĞLANMASI BÜYÜK TEHLİKEDİR”

Erçe, bu sürecin yeni kırılmalara ve yol ayrımlarına neden olabileceğine dikkat çekerek, “Bu tehlikeli bir süreçtir. Daha öncede yapılan açılım süreçlerinde Aleviler hak elde etmek bir yana tersi bir süreç yaşandı. Zorunlu din dersleri bunun açık örneğidir. Zorunlu din derslerinin bırakın kaldırılması eğitimin tamamen dincileşmesi sağlandı. Alevi çocuklarının KPSS mülakatlarında elenmesiyle sonuçlandı” dedi.

AKP-MHP blokunun, Alevilerin hak mücadelesinde ifade edilen ve uluslararası yasalar çerçevesinde de karar altına alınmış olan cemevlerinin ibadethane statüsünü vermek yerine ‘kültür evi’ kavramının kullanılması, ‘Alevi Diyaneti’ kurma isteği, Alevi dedelerine maaş bağlanması gibi kararların tehlikenin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Erçe, “Alevi toplumu yüzyıllardır kendi yol önderlerinin yaşam koşullarını karşılamışlardır. Laik devlet düzeninin temel olgusu da budur” diye konuştu.

“ALEVİ KURUMLARININ YAŞADIĞI TIKANMALAR SÜRECİ BURAYA GETİRDİ, HÜKÜMET CESARET ALDI”

‘İmamlar maaş alıyorsa, dedelerde maaş alsın’ anlayışından sıyrılıp, laik devlette, devletin kasasından hiç bir inanca maaş bağlanamayacağını savunulmasının gerektiğinin altını çizen Erçe, şunları dile getirdi:

“Alevi kurumlarında yaşanan tıkanmanın da bu sürece gelinmesinde rol oynadığını görmemiz lazım. Alevi kurumları çok parçalandı. Devletten, hükümetten, siyasi partilerden bağımsız olması gereken Alevi kurumları devletten, belediyelerden beslenen kurumlar haline dönüştü. Uzun zamandır bir arada olamayışımız, Alevi kurumlarındaki görüş ayrılıkları nedeniyle hükümet buradan cesaret aldı. Bu süreç böyle devam ederse Alevi kurumları arasında ciddi problemler yaşanacaktır. Bunun önüne geçmek için hem merkezi hem de yerel düzeyde bu meseleyi masaya yatırması ve hükümet açıklamadan önce bunun önünü kesmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Alevi kurumları bugüne kadar taşınan mücadele anlayışından uzaklaşacaklardır.”

Son olarak “Cemevleri Aleviler için ne anlam ifade ediyorsa odur” diyen Erçe, hiç kimse buna şekil veya kalıp koyamayacağını vurgulayarak, Alevi kurumlarının tamamının bu süreçte ortak mücadele etmesi çağrısında bulundu.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: