Ana Sayfa Haberler Yazar Erdal Yıldırım’a hapis cezası verildi-VİDEO

Yazar Erdal Yıldırım’a hapis cezası verildi-VİDEO

0
Yazar Erdal Yıldırım’a hapis cezası verildi-VİDEO

Yazar Erdal Yıldırım, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yıldırım’a ceza veren mahkeme heyetinin başkanlığını ise Enis Berberoğlu, Selahattin Demirtaş, Canan Kaftancıoğlu ve ÇHD’li avukatlar gibi birçok davada cezalar veren Akın Gürlek yapıyor.

Yazar Erdal Yıldırım hakkında 2015 ile 2018 yılları arasında yaptığı beş sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle yargılandığı davada “cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemleri meşru gösterecek, teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ile erteleme kararı ise vermedi.

CEZAYI VEREN MAHKEME HEYETİNİN BAŞKANI KRİTİK DAVALARIN HAKİMİ: AKIN GÜRLEK

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmayı, Alevi kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaş takip etti. Mütaalasını açıklayan savcılık, Yıldırım’ın “örgüt propagandası” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği kararı tanımayan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu, Çağdaş Hukuk Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile Sözcü gazetesi yazarlarına ceza veren Akın Gürlek yapıyor.

“ALEVİ BİR İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİYİM”

Mütaalaya karşı beyanda bulunan Yıldırım‘ın avukatları ise, müvekkillerinin IŞİD’in Suriye’deki katliamlarını protesto eden paylaşımlarda bulunduğunu; İbrahim Kaypakkaya’yı anan paylaşımların ise suçlamaya konu olamayacağını belirtti.

Savunmasını tekrar eden Yıldırım da, İstanbul Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi’nin kurucularından olduğunu kaydetti. “Bir Alevi aktivistiyim” diyen Yıldırım, şunları söyledi:

“Paylaşımlarımda herhangi bir örgüt propagandası ve şiddet övmesi yoktur. Öyle bir niyetim de yoktur. Ben Pir Sultan Abdal’ın 500 yıllık direnişinin örgütündenim. Paylaşımlarımda IŞİD’in yaptığı katliamları kınadım. Beraatimi talep ediyorum.”

Ara sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yıldırım hakkında 1 yıl 6 ay ceza verdi. Yıldırım‘ın avukatları yedi gün içerisinde istinafa başvuruda bulunacak.

“ZULME SES ÇIKARMAK ÖRGÜT PROPAGANDASI OLARAK GÖRÜLÜYOR”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Yıldırım; “Bugün daha öncede çokça rastladığımız üzere bir hukuk cinayeti yaşanmıştır. Paylaşımlarımda ifade özgürlüğü ve insan haklarını savunmak, zulme karşı ses çıkarmak, yaşatılan vahşeti protesto etmek vardır. Bunları terör örgütü propagandası olarak görmek ancak şu anki idare tarzının getirmiş olduğu fiili durumun bir sonucudur. Mahkeme heyeti yasal kanıtı olmayan suçlardan 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve ertelemeyi hiç sormadılar. Kesin hükümlüydüler zaten. Üst mahkemelerde itiraz etme hakkımız var. Bütün bunları mücadele tarihinin bir evresi olarak görüyorum” dedi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANMAK İÇİN MAFYA MI OLMAK GEREK?”

Yazar Temel Demirer ise şöyle konuştu:

“Sözün bittiği yerdeyiz. Bu ülkede ‘oluk oluk kan akacak’ diyen bir mafya lideri; “ifade özgürlüğümü kullandım” dedi. “IŞİD çeteleri insanları katletmesin” demek ise suç. Bu ülkede ifade özgürlüğünü kullanmak için mafya mı olmak gerekiyor? Mafyalara ifade özgürlüğü var yazarlara yok. Hiç kimse özgür düşünenleri yıldıramaz. Biz diz çökenlerden değiliz. Görüşlerimizin arkasındayız. İfade özgürlüğü suç değildir.”

PSAKD Kadıköy Şubesi Başkanı İbrahim Karakaya ise verilen cezaya tepki göstererek; “Bozuk düzende sağlam çark olmaz. Binlerce canımız yargılanıyor ya da tutuklu. Hukuksuzluğa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, hapis cezaları ile Alevilere yönelik gözdağı verilmeye çalışıldığını belirtti. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz de “Verilen cezalar ile bizi yıldıracaklarını sananlar yanılıyor” diye konuştu.

PİRHA / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: