Ana Sayfa Haberler Yazar Mehmet Kabadayı: Alevi hakikati dört duvar arasına sığmaz

Yazar Mehmet Kabadayı: Alevi hakikati dört duvar arasına sığmaz

0
Yazar Mehmet Kabadayı: Alevi hakikati dört duvar arasına sığmaz

Yazar Mehmet Kabadayı, AKP iktidarının cemevleri ile ilgili çalışmalarına dair PİRHA’ya gönderdiği yazıda  Alevi Federasyon yöneticilerine bir takım sorular yöneltti. Kabadayı, “Bireysel çıkar hesapları içinde kaybolmuş, koltuk derdine düşmüş, Aleviliği içerden kemiren, tüketen ve Alevi toplumunu rıza hukukundan uzaklaştıran, topluma karşı ikili davranan, devlet yetkilileriyle gizli görüşmeler yapıp Alevi öğretisini, felsefesini dört duvar içine hapsetmeye kalkanlar şunu iyi bilsinler ki; hiçbir şey gizli kalmaz ve Alevi hakikati de dört duvar arasına sığmaz” dedi.

Yazar Mehmet Kabadayı, iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi’nin ‘Cemevleriyle ilgili düzenleme geliyor’ başlığıyla kaleme aldığı ve hükümetin Aleviler ile ilgili olarak üç madde üzerinde çalışma yaptığını belirten yazısına ilişkin PİRHA’ya bir açıklama yaptı.

Kabadayı, “58 İl ve 1585 Cemevi” başlığıyla kaleme aldığı yazıda, “Geçtiğimiz günlerde (29 Ekim 2021) iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Abdulkadir SELVİ, Cemevleriyle ilgili düzenleme geliyor başlığıyla iktidarın üç madde üzerinde bir çalışma yaptığını açıklaya bir yazı yazdı. Bu üç madde şöyle: 1-“Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. 2- Dedelere maaş bağlanması. 3- Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanması. SELVİ, kabinedeki eğilimin Cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Sayın R. Tayyip ERDOĞAN’ın “bugünkü kabine gündemimizde talimatımızla ülkemizin 58 İlindeki 1585 Cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmayı da görüştük” dediğini de bu yazı içinde aktardı. Ayrıca bu yazıda İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun Tunceli’deki Cemevini ziyaret ettiğini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ile AK Parti Genel Başkan Vekili Numan KURTULMUŞ ve İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun danışmanı Ali Arif ÖZZEYBEK’in de kimi Cemevlerini ziyaret ettiğini de yazdı” hatırlatmasında bulundu.

“AKP İLE GÖRÜŞEN YÖNETİCİ VE DEDELER KİM?”

Kabadayı, yazısına şöyle devam etti:

<

p class=”p1″>“Abdulkadir SELVİ’nin bu yazısıyla birlikte, duyumlara dayalı olarak kısmen bilinen bu “58 İldeki 1585 Cemevi” ile yapılan görüşmeler de açığa çıkmış oldu. Kısmen bilinen ama SELVİ’nin yazısıyla açığa çıkan bu görüşmelere gelen tepkileri ve bu konuya dair yapılan açıklamaları kaç gündür dikkatli bir şekilde takip ediyorum! Alevi toplumunun hafızasında yaratılan karışıklığı gidermek adına ve her şeyden önce Alevi toplumunun bir ferdi ve Yol’un ikrarlı talibi ve rıza hukukuna bağlı bir CAN olarak naçizane, sizin (PİRHA) aracılığınızla buradan Alevi Federasyonları Yöneticilerine şu soruları soruyorum: 

“*Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın “Talimatımızla ülkemizin “58 İlindeki 1585 cemevi” ziyaret edildi ve kapsamlı bir çalışma yapıldı” dediği cemevleri hangileridir?Bu kapsamlı çalışma hangi cemevi, dernek başkanı ve dedelerle yapılmıştır?Sizler, federasyon yöneticisi olarak 1585 cemevi yöneticisiyle yapılan bu görüşmelerden haberdar değil miydiniz? Yapılan bu görüşmelerden haberdar iseniz, bu görüşmeleri şeffaf bir şekilde Alevi kamuoyuna neden önceden açıklamadınız?Bu 58 ildeki, 1585 cemevi hangi federasyon bileşenidir?Bir de AKP iktidarı yetkilileriyle görüşen 1585 cemevinin yöneticileri ve dedeleri, AKP iktidarının yetkilileriyle yaptıkları görüşmeleri, Yol’umuzun ilkeleri gereği açık ve şeffaf bir şekilde Alevi toplumuna açıklamalarını istiyoruz. En azından bütün bunları bilmeye hakkımız vardır diye düşünüyorum.”

“ALEVİLERİN TEK SORUNUNU, CEMEVLERİNİN STATÜSÜ OLARAK GÖRÜYOLAR”

Kabadayı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) cemevleri ile ilgili kararlarını hatırlatırken; şöyle devam etti:

“Bu kararda cemevlerinin elektrik, su masrafları da diğer ibadethaneler gibi devlet tarafından karşılanır, diyor. AKP iktidarı AİHM’in bu kararını ve bu karara benzer birçok kararı uygulamamak için yıllarca ayak diredi ve yok saydı. Anadolu’da; “söyleyene ve söylenene değil, söylete bakın” diye bir söz vardır. Peki, ne oldu da AİHM’in verdiği kararlara yıllardır ayak direyen AKP iktidarı, cemevini “kültür merkezi” olarak tanıyacağız, dedelere maaş vereceğiz ve cemevlerinin elektrik ve de su giderleri devlet tarafından karşılanacak diye açıklamalar yaptı.

Birileri bu ülkede Alevi toplumunun tek sorunu varmış o da cemevlerinin yasal statüsüymüş gibi davranıp, Alevi toplumu manipüle etti. Oysaki Alevi toplumunun onlarca sorunu var. Başta eşit yurttaşlık sorunu olmak üzere bu sorunların başında zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri var. Alevi çocukları, yıllardır bu dersle baskı altına alınıp, asimile edilerek dönüştürülüyor. Ne yazık ki; son yıllarda kimi Alevi kurumları, zorunlu din derslerinin kaldırılması da dâhil Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi üzerine yoğunlaşmaları gerekirken, bu talepleri küçük açıklamalarla geçiştirdiler. Açık söylemek gerekirse, yıllardır sürdürülen eşit yurttaşlık, mücadelesi yok sayıldı. Devamında kimi belediyelerle işbirliği yapılarak bu talepler, cemevinde çalışan 1-2 kişinin maaş ve de elektrik-su parasına indirgendi.”

“ALEVİ HAKİKATİ DÖRT DUVAR ARASINA SIĞMAZ”

Kabadayı, “Bireysel çıkar hesapları içinde kaybolmuş, koltuk derdine düşmüş, Aleviliği içerden kemiren, tüketen ve Alevi toplumunu rıza hukukundan uzaklaştıran, topluma karşı ikili davranan, devlet yetkilileriyle gizli görüşmeler yapıp Alevi öğretisini, felsefesini dört duvar içine hapsetmeye kalkanlar şunu iyi bilsinler ki; hiçbir şey gizli kalmaz ve Alevi hakikati de dört duvar arasına sığmaz. Ağacın kurdu özündedir, uzakta ve dışarda aramaya gerek yoktur. Bu gerçekleri görmeden ve söylemeden yanlışları düzeltme şansımız yoktur. Evet, şartlar ne olur ise olsun gerçekleri yazmaya ve söylemeye devam edeceğiz” dedi.

PİRHA / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: