Ana Sayfa Haberler Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri: İnanç yerlerimiz peyzaj adı altında tahrip ediliyor-VİDEO

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri: İnanç yerlerimiz peyzaj adı altında tahrip ediliyor-VİDEO

0
Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri: İnanç yerlerimiz peyzaj adı altında tahrip ediliyor-VİDEO

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından Ana Fatma Ziyaretinde yapılan yeleli aslan heykeli ve restorasyon çalışması ile reklam tabelası konulmasına tepki gösteren Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Ana Fatma Ziyaretinde açıklama yaptı. Açıklamada, Dersim başta olmak üzere Alevi halkı açısından kutsal sayılan inanç alanlarına geçmişten beri onarım-peyzaj adı altında yapılan tahribatlara izin verilmeyeceği vurgulandı. 

Dersim’de Munzur Gözeleri’ndeki peyzaj projesinde olduğu gibi Ana Fatma Ziyaretinin de doğal dokusuna yenileme adı altında zarar veriliyor.

Dersim’de bulunan ve Aleviler için kutsal sayılan Ana Fatma Ziyareti’nin bulunduğu bölgeye, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gürsel Erol tarafından “peyzaj” adı altında restorasyon çalışması yapıldı. 28 Ekim’de biten restorasyon çalışmasının ardından Erol, ziyarete “Onarımı ve çevre düzenlemesi 2021 yılında 26’ncı dönem Tunceli ve 27’nci dönem Elazığ milletvekili Sn. Gürsel Erol tarafından yapılmıştır” yazılı mermer tableti ve yeleli aslan heykelleri yapmıştı. Ancak gelen yoğun tepkiler nedeniyle Erol, isminin yazılı bulunduğu mermer tableti ve yeleli aslan heykelleri kaldırmak zorunda kaldı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Ana Fatma Ziyaretinde yapılan yeleli aslan heykeli ve restorasyon çalışması ile reklam tabelası konulmasına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamayı Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri adına Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkez Yöneticisi Reyhan Kumru okudu.

“GÜRSEL EROL’UN DOKUNDUĞU HER YERE İMZASINI BIRAKTIĞINI BİLİYORUZ”

Bir süre önce Ana Fatma Ziyaretine, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından peyzaj çalışması adı altında bölgenin doğal yapısını bozan yapılaşmalar yapıldığını belirten Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkez Yöneticisi Reyhan Kumru, “Yapılaşma içinde görüldüğü üzere, Ana Fatma inanç merkezinin tarihsel birikimine ve halkımızın Ana Fatma’ya atfettiği tarihsel misyonla hiçbir alakası olmayan aslan heykeli konulmuş, yetmez kendi adının yazılı olduğu tabelayı da koymayı ihmal etmemiş. Halkımızın inanç alanına reklam amaçlı yapılan bu uygulamaya karşı, yurt içinde ve yurt dışında Dersimliler ve Alevi toplumundan gelen tepkiler sonucu isimlerin bulunduğu tabelalar kaldırıldı. Gürsel Erol, her ne kadar ‘Haberim yoktu, taş ustasının ismimi yazdığı tabela bilgim dışında’ demiş olsa da biz Gürsel Erol’un dokunduğu her yere imzasını bıraktığını biliyoruz” dedi.

“İNANÇ YERLERİNİN SİYASİ ÇIKARLAR İÇİN KULLANILMASINA KARŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Dersim başta olmak üzere Alevi halkı açısından kutsal sayılan inanç alanlarına geçmişten beri onarım-peyzaj adı altında tahribatların devam ettiğini vurgulayan Kumru, şöyle devam etti:

“Daha yakın zamanda Munzur Gözeleri’nde yaşananlar, ilimizdeki diğer ziyaret ve inanç alanlarındaki tahribatlar bugün Ana Fatma Ziyaretine taşınmıştır. Gürsel Erol, böyle bir düzenleme yapmak için ne Dersim halkından onay almıştır ne de Dersim de ki kurumlardan. Kendi siyasi çıkarı üzerinden planlanmış halkın inancını dikkate almaktan çok kendi isminin ön plana çıkmasını önemseyen bir zihniyetin ürünü olarak ortaya çıkmış bir tahribat söz konusudur. Halk için değer verilen inanç alanlarının reklama ve betona gömülmesini doğru bulmuyoruz. İnanç alanlarına dair bir hizmet, yardım, düzenleme vs. yapılacaksa herhangi bir isim öne çıkarılmamalıdır ve o alandaki halktan onay alınmalıdır. Bu nedenle Ana Fatma Ziyaretine yapılanları samimi bulmadığımızı belirtmek isteriz. Emek ve demokrasi güçleri olarak bir kez daha söylüyoruz, inanç alanlarının kişisel ve siyasi çıkarlara ‘malzeme’ olarak kullanılmasına karşı durmaya devam edeceğiz.”

PİRHA/DERSİM

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: