Ana Sayfa Haberler Batıkentli yurttaşlar: Haydarcan’ın katili yalnızca iki kişi değil, bu politikaları üretenlerdir!-VİDEO

Batıkentli yurttaşlar: Haydarcan’ın katili yalnızca iki kişi değil, bu politikaları üretenlerdir!-VİDEO

0
Batıkentli yurttaşlar: Haydarcan’ın katili yalnızca iki kişi değil, bu politikaları üretenlerdir!-VİDEO

Batıkentli yurttaşlar, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde iki kadını taciz edenlere müdahalesi sonucu öldürülen Haydarcan Kılıçdoğan için basın açıklaması yaptı. “Semtimizi ne uyuşturucu satanlara ne de çetelere bırakmayacağız” denilen açıklamada birlikte mücadele vurgusu yapıldı.

Haydarcan Kılıçdoğan, Batıkent Meydan’da 29 Ekim Pazar akşamı kadınları taciz eden iki kişiye müdahale etmesi sonucunda altı yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Batıkent Cemevi’nde yapılan cenaze erkanı ardından yurttaşlar, Haydarcan’ın katledildiği yerde “Batıkent’te çetelere ve uyuşturucuya izin vermeyeceğiz” pankartı ile basın açıklaması yaptı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamada “Çetelere geçit vermeyeceğiz. Katiller, halka hesap verecek. Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

ARTIK YETER DİYORUZ”

Batıkent halkı adına basın açıklamasını Batı Sitesi Mahalle Muhtarı Ali Fidan okudu. Fidan, “Bugün burada bir canımızı kaybetmenin üzüntüsü ve öfkesi ile bir aradayız” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Haydarcan Kılıçdoğan, semtimizin sakin, mütevazi ve ilerici gençlerinden bir tanesiydi. Çevresinde olanlara ve toplumsal sorunlara duyarlıydı. Tacize uğrayan iki genç kıza, canı pahasına sahip çıktı. Haydarcan bugün aramızda, kalbimizde. Burada yüzlerce Haydarcan var.

Haydarcan burada kaybettiğimiz ilk gencimiz, ilk arkadaşımız değil. Daha önce de arkadaşlarımızı benzer nedenlerle burada kaybettik. Uyuşturucu maddelerinin sarmaladığı, giderek yozlaşan, insanlık değerlerinden çıkan gençlerin neden olduğu bu kaçıncı vaka!

Bizler Batıkentliler olarak artık yeter diyoruz.

Gerici, mezhepçi, kadın düşmanı, türcü, her türlü politikanın sonuçları giderek yozlaşan, birbirine düşmanlaşan azılı katiller doğuruyor. Haydarcan’ın katili yalnızca iki kişi değil, bu politikaları üretenlerdir.

Bizler Batıkent’te sahip çıkacağız, bir can daha vermeyeceğiz. Uyuşturucu satanları da çeteleri de yozlaşan, kimliksizleşen kişileri de Batıkent’te barındırmayacağız.

Bizler, gençlerimizin şarkılar söyleyebildikleri, danslar edebildikleri, kadınlarımızın sokaklarında 24 saat rahatça korkusuzca gezebildikleri, büyüklerimizin huzurla yaşayabildikleri bir Batıkent hayalini kuranlarız. Bu hayalimizin yaşama geçmesi için çaba harcıyoruz, çaba harcamaya devam edeceğiz.

Bir hayalimiz var; özgür, demokratik ve laik yaşam alanlarında kardeşçe yaşamak. Kardeşliğimize, değerlerimize gölge düşürenlere karşı da mücadele edeceğimizi buradan tekrar ilan ediyoruz.

Haydarcan kalbimizdesin.

Kadına yönelik şiddet uygulayanlara, tacizde bulunanlara izin vermeyeceğiz. Semtimizi ne uyuşturucu satanlara ne de çetelere bırakmayacağız.”

“SEMTİMİZE, ÇOCUKLARIMIZA BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM” 

Haydarcan Kılıçdoğan’ın kuzeni Eren Öztaş ise “Ciğerimiz yandı. Artık başka insanlar da bunları yaşamasın” diyerek şu açıklamada bulundu:

“Kimse çocuklarına benzer durumlar olduğunda ‘arkanı dön git’ demesin. Bizler semtimizi korumalıyız. Haydarcan, doğru olanı yaptı. Keşke sonu böyle olmasaydı ama bedeli ağır olsa da bunun çözümünü istiyoruz. Halkımızla birlikte Haydarcan gibi duyarlı olalım. Bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Bizler bir bütünüz ve semtimize, çocuklarımıza birlikte sahip çıkalım. Katillerin, gelip çocuklarımızı öldürmesine izin vermeyelim. Canımız daha fazla yanmasın.”

Yapılan basın açıklamasının ardından yurttaşlar, Haydarcan Kılıçdoğan’ın katledildiği yere mumlar yakarak karanfil bıraktı.

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: