Ana Sayfa Haberler ‘Alevi inancı kimsenin reklam panosu değil’-VİDEO

‘Alevi inancı kimsenin reklam panosu değil’-VİDEO

0
‘Alevi inancı kimsenin reklam panosu değil’-VİDEO

Dersim’deki Ana Fatma ziyaretine yönelik müdahaleyi değerlendiren DAD yöneticileri Ali Şeker ile Nergiz Güzel, “Alevi inancı kimsenin reklam panosu değil. Ana Fatma Serçeşmemizdir. Devlet ve siyasetçiler, ziyaretlerimizden, inancımızdan, itikatımızdan uzak dursunlar” diye konuştu.

Dersim’de bulunan ve Aleviler için kutsal olan Ana Fatma ziyaretine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından yaptırılan aslan heykeli ve isminin yer aldığı mermer levhalar gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Eşbaşkanı Ali Şeker ile genel merkez yöneticisi Nergiz Güzel, Ana Fatma Ziyaretine yönelik çevre düzenlemesi adı altında yapılan müdahaleyi PİRHA‘ya değerlendirdiler.

“Dersim’deki Ana Fatma ziyareti bizler için çok önemlidir” diyen Şeker, Dersim genelinde ziyaretler üzerindeki insan müdahalesine değinerek, şunları söyledi:

“ZİYARETLERİMİZDEN, İNANCIMIZDAN UZAK DURUN”

“CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Ana Fatma Ziyaretinde peyzaj ve çevre düzenlemesi adı altında bir takım işler yaptırdı. Kendi isminin olduğu levhalar ve aslan heykeli konuldu. İnsanlar tepki gösterdi. Ziyaretlerden uzak durun dediler. Erol ise haberinin olmadığını söyledi. İsminin yazılı olduğu mermer levhalar daha sonra kaldırıldı. Gürsel Erol, Dersim’deki ziyaretlere kendi isminin yazılı olduğu bankları, sandalyeleri, masaları gönderiyor zaten. Ayıptır.

Devlet ve siyasetçiler, ziyaretlerimizden, inancımızdan, itikatımızdan uzak dursunlar. Ziyaretlerimiz eskiden nasıl ise öyle kalsın. Ana Fatma serçeşmemizdir. Oraya kimse heykel veya herhangi bir tabela asmamalı. Gerekirse o heykeller kaldırılıp Munzur Suyu’na atılmalıdır. Kimden izin alıp da böyle bir şey yapmışlar. Asimilasyona devam ediyorlar. Dilimiz, kültürümüz, inancımız sahipsiz mi? Ellerinizi çekin inancımızdan.”

“ALEVİ İNANCI KİMSENİN REKLAM PANOSU DEĞİL”

Nergiz Güzel ise Alevilerin, iktidar ve muhalefet tarafından asimile edilmeye çalışıldığını söyledi. “Alevi inancı kimsenin reklam panosu değil” diyen Güzel, “Bir inanca böyle yaklaşmak bir Alevi evladına yakışmayacak bir durumdur. İkrar verdiği inancına bir kere ters düşüyor. Alevilik, kadın inancıdır. “Kadın hak kapısıdır” diyen bir inancın içerisine getirip, eril bir yaklaşımla aslan heykeli konulması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Ana Fatma Ziyareti, görsel olarak erkekleştirilen, eril bir dil içerisine hapsedilerek; ikinci bir yere konumlandırılan bir yerdir. Alevi kadınları olarak bunu asla kabul etmiyoruz. Bizim Serçeşmemiz olan bir yerde kendi ismiyle düzenleme adı altında reklam yapılması kabul edilemez.

Biz taşa, toprağa, ateşe, havaya inanırız. Görseli güzelleştirmek gibi bir derdimiz yok. Çıplak ayaklarla yürüdüğümüz yollarda, inandığımız yerleri kimsenin rıza almadan şeklini değiştirmeye hakkı yok. Onun kaldırılmasını istiyoruz. Böyle bir şey habersiz yapılamaz. Aleviler, hem iktidar hem de muhalefet tarafından bir şekilde şekillendirilmeye çalışılıyor. Kendi Alevileri olmamızı istiyorlar. Çok tehlikeli bir durum. Yaşadığımız asimilasyonun tek taraflı olmadığını görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

PİRHA / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: