Ana Sayfa Haberler Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı cemevi hizmete açıldı

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı cemevi hizmete açıldı

0
Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı cemevi hizmete açıldı

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu St.Pölten bileşenleri yeni cemevininin açılışını bir gece ile gerçekleştirdi.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) bağlı St. Pölten bileşenleri tarafından satın alınan cemevi binasının açılışını dün gerçekleştirildi.Açılışta, AABF Genel Başkanı Özgür Turak, AABK Örgütlenme sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, AABK Kurucu Başkanı Turgut Öker, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, CHP Bursa Milletvekilli Orhan Sarıbal hazır bulundu.

Zekiye Bilgin Ana’nın, Avusturya yol ve erkan kurulu dedeleriyle birlikte gülbank okuyup, çerağ uyandırmasıyla başlayan açılışın açış konuşmasını AABF St. Pölten birleşenleri, Eşit Başkanları Ali Çimen ve Alişan Bakır yaptı.

Cemevi açılışında katılımcı başkanlar ve milletvekilleri birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından sanatçılardan Gülistan Keleş, Taner Özdemir ve Metin Karataş sahneye çıkarak bir müzik dinletisi sundu.Gece çekilen halaylar ile sona erdi.

NE OLMUŞTU?

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK ) bileşenlerinin satın aldığı, Avusturya AABF tarafından kurulan uzun yıllar AABF çatısı altında kalarak yola hizmet veren, St. Pölten Cemevi, Mehmet Mercan ve diğer yöneticiler tarafından AABF’den koparılmış, cemevi borçlarının ödenememesi nedeniyle haciz yoluyla satışa çıkarılmıştı.AABF Genel Başkanı Özgür Turak, bu gelişimler üzerine önce yazılı bir açıklama yaparak, St. Pölten Cemevi Başkanı Mehmet Mercan’a ve yönetimine bir hafta içinde istifa etmeleri için çağrıda bulunmuştu. Ancak gerek AABF’nin, gerekse AABK’nın, Mehmet Mercan ve yönetimiyle yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca; kısa süreliğine askıya alınan yeni Cemevi satın alındı.

Kaynak-welgmedya.com

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: