Ana Sayfa Haberler Alevi Gençler: Dergâhımızdaki ‘külliye’ tabelası bir an önce kaldırılmalıdır-VİDEO

Alevi Gençler: Dergâhımızdaki ‘külliye’ tabelası bir an önce kaldırılmalıdır-VİDEO

0
Alevi Gençler: Dergâhımızdaki ‘külliye’ tabelası bir an önce kaldırılmalıdır-VİDEO

Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na ziyaret düzenleyen Sivas Kangal Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonu üyesi gençler, dergâha asılan ‘külliye’ tabelasına tepki göstererek, “Bilinmelidir ki yüzyıllardır değiştirilmeye çalışılan bu kutsal dergah biz Alevi toplumuna aittir ve öyle olacaktır” diye konuştu.

Alevilerin, kendilerine ait dergâhların iade edilmesi talebi devam ederken; Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na asılan ‘külliye’ tabelasına yönelik tartışmalar da sürüyor. Alevi kurumları ve yurttaşlarının bu konudaki tepkilerine rağmen tabela olduğu yerde asılı duruyor.

Sivas Kangal Dernekleri Federasyonu Gençlik Komisyonu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na düzenledikleri ziyaret kapsamında bir açıklama yaptı.

”KÜLLİYE TABELASI BİR AN ÖNCE KALDIRILMALIDIR”

Komisyon üyesi gençler, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 750’inci yılında dernek olarak ziyarette bulunduklarını ifade ederken, “Ziyaretten sonra gözümüze çarpan husus ise yüzyıllardır dergah olan Hacı Bektaş Veli Dergâhı’na külliye ibaresi eklenmesi olmuştur. Bu durum bizleri oldukça hüsrana uğratmıştır. Biz, Kangal Dernekler Federasyonu ve gençlik komisyonu olarak her inanca saygı gösteriyor; inancımıza ve dergâhlarımıza da aynı saygının gösterilmesini istiyoruz” dedi.

Komisyon başkanı Berk İğdeli ise ‘külliye’ ibaresini kabul etmediklerini belirterek; şunları söyledi:

“Bilinmelidir ki yüzyıllardır değiştirilmeye çalışılan bu kutsal dergah, Alevi toplumuna aittir ve öyle de olacaktır. Tüm Alevi kurumları, yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarından Alevi gençler olarak buradaki ‘külliye’ ibaresinin bir an önce kaldırılmasına yönelik adım atılmasını istiyoruz. Alevilere ait olan inanç merkezlerimiz bizlere iade edilmelidir. İnancımıza saygı duyulmalıdır.”

<

p class=”p3″>Barış KOP / HACIBEKTAŞ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: