Ana Sayfa Haberler ‘Zorunlu din dersleri sorunu giderilmezse meydanlarda hakkımızı ararız’-VİDEO

‘Zorunlu din dersleri sorunu giderilmezse meydanlarda hakkımızı ararız’-VİDEO

0
‘Zorunlu din dersleri sorunu giderilmezse meydanlarda hakkımızı ararız’-VİDEO

Kazım Karabekir Cemevi Başkanı Erdal Ahi, zorunlu din dersleri konusunda iktidarın baskısına işaret ederek “Dayatmada bulunursan, inanca da pek faydası olmaz. Devlet, sadece belli bir kesimin değil, bütün toplulukları kucaklayarak, bütün inançlara yakın mesafede durarak sıkıntılarını gidermesi gerekiyor” dedi.

Kazım Karabekir Cemevi Başkanı Erdal Ahi, zorunlu din dersleri konusunda iktidarın tavrını eleştirdi. Erdal Ahi, Alevilerin Kerbela Katliamı’ndan günümüze kadar hep ezilip, ötelendiğini ifade ederek “Dışlanan bir toplum olarak yok sayıldık ve gerçekten toplumumuz ‘İncinsen de incitme’ sözündeki gibi hiç incitici olmadı” dedi.

Erdal Ahi, Alevi topluluklarının, hiçbir zaman başkaldırıda bulunmadıklarını da söyleyerek “Ama kaldırmadığı için de bu devlet, bizi hep yok saydı. Artık Aleviler de birliğini sağladı. Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Vakıfları Federasyonu çatısı altında bu insanlar örgütlendiler” diye konuştu.

“GEREKİRSE ALANLARA ÇIKAR HAKKIMIZI ARARIZ”

Erdal Ahi, Alevi toplumunun artık sesini duyurabildiklerini vurgulayarak “Devlet bizim sorunumuzu, sıkıntımızı gidermezse Alevi toplumu olarak çıkarız, meydanlarda hakkımızı da ararız” yorumunda bulundu.

Zorunlu din dersleri konusunda hiçbir devletin, bireylere din dayatamayacağına vurgu yapan Erdal Ahi, şu açıklamada bulundu:

“Cemevi olur, cami olur, kilise olur, havra olur; insanlar bu toplulukta kendini nerede rahat hissediyor, nerede ibadetini yapmak istiyorsa orada ibadetini yapabilir. Bunu dayatarak yaptırırsan, inanca da pek faydası olmaz. Bunun için de bir an önce devlet, bu dayatmadan vazgeçmeli. Devlet, herkesin devleti olmalı. Sadece belli bir kesimin değil, bütün toplulukları kucaklayacak, bütün inançlara yakın mesafede durarak sıkıntılarını gidermesi gerekiyor. Yani hiçbir konuyu bize dayatmamasını istiyoruz.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: