Ana Sayfa Haberler AABK Eşit Başkanlarından iktidara cevap: Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yere!

AABK Eşit Başkanlarından iktidara cevap: Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yere!

0
AABK Eşit Başkanlarından iktidara cevap: Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yere!

AABK eşit başkanları AKP’nin cemevleri açılımı ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen AABK eşit başkanları, “Elinizi inancımızdan ve cemevlerimizden çekin. Aleviliği tarif etmek, Alevilerin ibadethanesinin nere olacağına siz karar vermezsiniz. Haddinizi bilin ve oturun oturduğunuz yere” ifadelerini kullandı.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi, hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığını yazarak, “Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde” dedi. Selvi ayrıca, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğünü de belirtti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) eşit başkanları, AKP’nin cemevleri konusundaki planlarına ilişkin açıklama yaptı. İktidarın görevlendirdiği temsilcilerin, cemevlerini ziyaret ederek “Bir ihtiyacınız var mı?” yönünde rapor tutmasını eleştiren AABK eşit başkanları, “Son 30 yıldır Alevi kurumları, Alevilerin taleplerini yaptıkları mitinglerde, basın açıklamalarında, toplantılarında defalarca yazılı ve sözlü dile getirdiler. Bugün sokakta oynayan çocuklara Alevilerin talebini sorun bir çırpıda anlatırlar” ifadelerini kullandı.

“UTANMADAN HALEN CAMİYİ İBADETHANE OLARAK ADRES GÖSTERİYOR”

AABK eşit başkanları, yazılı yaptıkları açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uyulmasına vurgu yaparak “Bir şeyler yapmak istiyorsanız, önce diyaneti ve zorunlu din derslerini kaldırmakla işe başlayın” dedi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Alevilerin taleplerini herkes duydu, Dünya, Avrupa Alevileri anladı bir tek Türkiye’de resmi ideoloji ve onun temsil ettiği irade bunu anlamadı. Anlamamak içinde yoğun bir uğraş ve çaba gösteriyor.

Almanya’daki Aleviler eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan tüm haklarını elde ettiler. Cemevleri ibadethane, ana/dedeler inanç önderi olarak tanındı. Almanya’da yaşayan Alevilerin çatı kurumu olan AABF bir kamu kuruluşu statüsünü aldı. Kamu kurumu olarak kiliselerin tüm hakları Alevilere ve Alevi kurumlarına yani Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerine de verildi. Almanya devleti ve hükumeti bu anayasal hakları tanırken Alevileri tanımlamadı. Anayasasında olanı verdi ve bu bir lütuf da değildi, anayasal bir haktı.

Türkiye ve Almanya Anayasası bir birine çok benzer. Eşit yurttaşlık hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, kişi hak ve özgürlükleri gibi…

Ama gelin görün ki Türkiye Cumhuriyeti ve hükumeti halen Alevilerin eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan en özgün ve demokratik haklarını kabul etmiyor. Bilakis devlet ve hükümet tüm gücüyle asimilasyon politikalarını acımasızca uyguluyor. Utanmadan sıkılmadan halen Aleviliği tarif ediyor, camiyi ibadethane olarak Alevilere adres gösteriyor.

Her bireyin bir ibadethanesi vardır. Hem kilise, hem havra olamayacağı gibi, hem cami, hem de cemevi olmaz. İnanç olarak bir yere ait olursunuz. Bir tek ibadethaneniz olur.

Dünyada bulunan tüm inanç toplumlarında olduğu gibi Alevi toplumu içerisinde birçok konuda farklı görüş ve uygulamalar doğal olarak vardır. Ama kim kendisine ‘Aleviyim’ diyorsa, hepsinin ortak tartışmasız tek bir ibadethanesi vardır, o da cemevidir.

AKP hükumeti tüm bu bilinenlerin ışığında halen cemevlerini ibadethane değil, bir kültür evi olarak görüyor ve bize bunu dayatıyorsa, bilsinler ki, olduğu gibi kendilerine iade ediyoruz.

Alevilerin anayasada bulunan hakları tartışma ya da pazarlık konusu değildir. Bu haklar bir lütuf asla değildir. Biz eşit yurttaşlık temelinde anayasal haklarımızı ısrarla talep ediyoruz ve alana dek kararlı mücadeleyi sürdüreceğiz.

Alevi dedelerinin maaş konusuna gelince, bunu doğru bulmuyoruz. Dedelere maaş talebimiz yok. Çünkü bizim inanç önderlerimiz imam değil, ana/dededir. Bizim inanç önderlerimiz devletin paralı memuru olamaz. Olurlarsa Şah Hüseyin Postu’na oturamazlar. Toplumdan rızalık alamazlar. Erkan yürütemezler. Yani Aleviler ve inanç önderleri devletin Alevisi ya da devletin ana/dedesi olamaz. Bu tarihimize de, değerlerimize de, ilke ve inancımıza da terstir, bağdaşmaz.

AKP iktidarına ve Erdoğan’a bir kez daha sesleniyoruz; Elinizi inancımızdan ve cemevlerimizden çekin. Aleviliği tarif etmek, Alevilerin ibadethanesinin nere olacağına siz karar vermezsiniz. Haddinizi bilin ve oturun oturduğunuz yere.”

(HABER MERKEZİ)

 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: