Ana Sayfa Haberler Dergahın elektriğini kesmişlerdi; ülkücü gruptan ‘cem’ sonrası dergahta şov

Dergahın elektriğini kesmişlerdi; ülkücü gruptan ‘cem’ sonrası dergahta şov

0
Dergahın elektriğini kesmişlerdi; ülkücü gruptan ‘cem’ sonrası dergahta şov

Hüseyin Öz Dede, kendilerini ‘Anadolu Alevileri’ diye adlandıran grubun, Hüseyin Gazi Dergahı önünde bozkurt işareti yaparak fotoğraf çektirmesini sert sözlerle eleştirdi. Hüseyin Öz, PİRHA’ya yaptığı açıklamada “Bizlerin bu görüntüye izin verme durumu olmaz. Bir daha, siyasetiyle gelenlere, ibadethanemizin önünde ya da yanında, herhangi bir şekilde böyle fotoğraf çekenlere izin vermeyiz” dedi.

Kendilerini Anadolu Alevileri olarak tanıtan grubun, Hüseyin Gazi Türbesi Cemevi önünde bozkurt işareti yapıp fotoğraf çektirmeleri tepkilere neden oldu. Söz konusu grup, ‘Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları’ pankartı arkasında çekip sosyal medyada paylaştıkları fotoğrafın altına ise “Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları olarak Hüseyin Gazi Türbesi Cemevinde yürüttüğümüz cemi Hakk kabul eyleye…” notunu düştü.

“KARŞILAŞSAYDIK MÜDAHALE EDERDİK”

Hüseyin Gazi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Öz Dede, olayın 24 Ekim’de yaşandığını belirterek “Kim olduklarını bilmiyorduk” dedi. ‘Oğuz Ocakları’ adlı grubun, Alevi İnanç Birliği Vakfı (AİBV) ile birlikte dergaha geldiklerini söyleyen Hüseyin Öz, grup içerisinde iktidara yakın isimlerin kurduğu Alevi İnanç Birliği Vakfı’nın olduğunu da vurguladı.

Hıdır Abdal Ocağı’na bağlı Hüseyin Öz Dede konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Fotoğraftaki görüntüyü ben dergahta iken görmedim. Zaten öyle bir görüntüyle karşılaşsaydık müdahale ederdik. Bizlerin bilgisi dışında, cemevinin önünde böyle bir fotoğraf çekmişler. Bu grup, aynı zamanda Ümit Özdağ’ın kurduğu Zafer Partisi’nin de mensupları…

Alevi İnanç Birliği Vakfı (AİBV) Genel Başkanı Faruk Ali Yıldırım ve arkadaşları, gelip önce kurban kestiler. Ardından ‘Muhabbet cemi yapacağız’ deyip içeride bir saate yakın kaldılar. Bizlerden habersiz öyle bir fotoğraf çekilmişler. Bizlerin bu görüntüye izin verme durumumuz olmaz. Daha önceden benzer bir grup hiç gelmedi. Bizler şiddetle bu durumu eleştiriyoruz. Bir daha, siyasetiyle böyle gelenlere, ibadethanemizin önünde ya da yanında, herhangi bir şekilde fotoğraf çekenlere izin vermeyiz.”

ÖNCE DERGAHIN ELEKTRİĞİNİ KESTİLER ARDINDAN CEM YAPTILAR!

Hüseyin Öz Dede, yakın zamanda AİBV’nin, dergaha ait elektrik aboneliğini üzerlerine aldıklarını hatırlatarak “Üç gün önce de elektriğimizi kestiler. Şu anda mağduriyetimiz söz konusu. Akıbeti ise ne olacak belli değil. Bu grup, önce elektriği üzerine aldı, ardından kesintiye sebep olup sonrasında ise gelip cem yaptı” dedi.

Eren GÜVEN/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: