Ana Sayfa Haberler Alevilerden statü tepkisi: AKP, Aleviler için böl, parçala, yönet taktiği uyguluyor

Alevilerden statü tepkisi: AKP, Aleviler için böl, parçala, yönet taktiği uyguluyor

0
Alevilerden statü tepkisi: AKP, Aleviler için böl, parçala, yönet taktiği uyguluyor

Aleviler, cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü verileceği, dedelere maaş ödeneceği iddialarına tepki göstererek; “İktidar para ile Alevileri satın almaya çalışıyor. Kendi sorun ve taleplerimizi güncelleyerek, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle bir araya gelmeli ve ortak mücadele yürütülmeliyiz” dedi. Ayrıca iktidarın Alevileri bölüp parçalamayı ve yönetmeyi amaçladığı vurgulandı. 

Türkiye’nin pek çok yerinde cemevlerini dolaşan AKP hükümetinin görevlendirdiği danışmanların ziyaretlerinin samimi olmadığı ortaya çıktı.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Abdülkadir Selvi, hükümetin üç madde üzerinde bir çalışma yaptığını yazarak, “Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde” dedi. Selvi ayrıca, dedelere maaş bağlanması, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının düşünüldüğünü de belirtti.

Selvi’nin bu iddialarına Alevilerden tepki geldi. Avrupa Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, PSAKD eski Genel Sekreteri İbrahim Karakaya ve PSAKD Kartal Şube eski Başkanı Songül Tunçdemir; bu uygulamalarla iktidarın, para karşılığı Alevileri satın almaya çalışarak asimile etmeyi ve kontrol altında tutmayı amaçladığını belirtti.

“YİNE FARKLI PLANLAR PEŞİNDELER”

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, bu durumun kabul edilebilir hiçbir yanının olmadığını vurgulayarak şunları aktardı:

“İktidarın Alevilerin taleplerini bu kadar aşağı seviyeye indirmesinin asla kabul edilir hiçbir yanı olamaz. Cemevleri bizim inanç merkezlerimiz. Cemevlerine inanç merkezi statüsünün verilmesi gerekiyor. Alevilerin ısrarlı bir şekilde eşit yurttaşlık ve cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması yönünde talepleri var. Cemevlerinin ibadethane olması gerekiyor. Cemevleri kültür evleri statüsüne indirilemez. Biz kesinlikle Alevi kurumları olarak, konfederasyon olarak karşı çıkıyoruz bu duruma. Tüm Alevilerin de karşı çıkması gerekir. Yine farklı planlar peşindeler. Zaten hükümetin yanında yer alanlar, bizim için düşkün olan Aleviler. Bunlar da utangaç halleriyle onların yanında duruyorlar. Ben cemevleri ziyaret edildiği zaman izlemiştim. Bizim insanlarımız cemevlerine ibadethane statüsünün verilmesini istediği zaman, eşit yurttaşlık hakkını istediği zaman o giden ziyaretçiler susun diyorlardı. Bunu şimdi konuşmayalım diyorlardı. Bu durumun kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Biz konfederasyon temsilcileri olarak bu durumu asla kabul etmiyoruz.”

“TÜRKİYE’DEKİ DEMOKRASİ GÜÇLERİYLE BİR ARAYA GELİNMELİ VE ORTAK MÜCADELE YÜRÜTÜLMELİDİR”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) eski Genel Sekreteri İbrahim Karakaya da, iktidarın Aleviler için ‘böl, parçala, yönet’ taktiği uyguladığını ifade ederek şunları dile getirdi:

“İktidar tarafından cemevlerine gerçekleştirilen ziyaretleri ilk duyduğumda bunun çok tehlikeli bir oyun olduğunu ve bütün Alevi kurumlarının bir araya gelip anında tepki göstermeleri gerektiğini söyledim. Aleviler örgütlü bir toplumdur ve muhatapları vardır. Mesela küçük şehirlerdeki yöneticilerin, cemevlerine gelen valilere, emniyet müdürlerine karşı tepki göstermeleri zor. Ceza almayı göze alarak bir tepki gösterebilirler. Ama büyük şehirlerde de aynı durum söz konusu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Şahkulu Dergâhı’nda bir araya gelerek, bunun Alevileri ‘böl, parçala, yönet’ noktasında bir oyun olduğu bilinciyle, bir açıklama yaptık. Ortak taleplerimizi dile getiren bir bildiri yayımladık. İktidarın bu çalışmayla, ‘Aleviler arasında bir ayrışma yapabilir miyiz? Bazı cemevlerini yanımıza çekebilir miyiz?’ hesabını yapıyorsa yanılacağını daha önce de söyledik. ‘Yanına alabildikleriniz olursa da hem onlara hem de size karşı mücadelemiz devam edecektir’ dedik. Eşit haklar noktasındaki mücadelemizi kazanımla sonuçlandırana kadar bu devam eder.

“BU TEHLİKELİ BİR OYUN”

Cemevlerini ibadethane olarak tanımıyorlar ama gelip, ‘Ne ihtiyacınız var?’ diye soruyorlar. Bu bir çelişki ve aynı zamanda aklımızla alay etmektir. Cemevlerini ziyaret etmek üzere Ali Arif Özzeybek’in seçilmesi de bilinçli bir tercih. Alevilerin sorunlarını ve taleplerini bilen birisi. Böyle bir çalışma muhtemelen belli bölgelerdeki bağımsız cemevleri ile ilişki kurmayı amaçlıyor. Bu tehlikeli bir oyun. Kurumlarımızın basın açıklamaları üzerinden tepki göstermeleri doğal ama yeterli değildir. Anlamlı olan yurt içi ve yurt dışındaki bütün Alevi kurumlarının bir araya gelerek, bütün bölgelerde toplantılar yapmalıdır. Bu konunun ciddiyetini kavratıp, yapılması gerekenleri örgütlemelidir.

Devletle bu ilişkiyi geliştirecek dedeler var ise; ‘gri pasaportlu dedeler’ olarak tanınanlar var. Bu kişiler de kamuoyuna teşhir edilmeli, kendilerine izin verilmemelidir. Kendi sorun ve taleplerimizi güncelleyerek, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle bir araya gelmeli, ortak mücadele yürütülmelidir.”

“PARA İLE ALEVİLERİ SATIN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kartal Şube eski Başkanı Songül Tunçdemir ise, iktidarı başından bu yana samimi bulmadıklarını söyleyerek, “Böyle bir sonuca gidileceği belliydi. Süleyman Soylu’nun danışmanı cemevlerini gezerken bizim böyle bir öngörümüz vardı aslında. Bunlar cemevlerini gezerken Alevileri nasıl asimile ederiz, nasıl kontrol altına alırız diye gözlem yapmak için geziyorlardı. Aslında bunun çalışmasını yapıyorlardı zaten. Cemevlerimizi resmi ibadethane olarak kabul etmiyorlardı. Gelin camide ibadetinizi yapın diyorlardı. Cemevlerine kültür merkezi diyerek buraları ibadethane olmaktan çıkarmak istiyorlar. Bu talebimizi görmezden geliyorlar. Bir taraftan da para ile Alevileri satın almaya çalışıyorlar. Dedeye maaş bağlamak, faturaları ödemek bu anlama gelir. Böyle yaparak tamamen kendi kontrolleri altına almak istiyorlar Alevileri. Bizim hiçbir zaman böyle taleplerimiz olmadı. Biz eşit yurttaşlık istiyoruz ve cemevlerinin ibadethane sayılmasını, yasal statüsünün verilmesini istiyoruz. Alevilerin ağzına bir parmak bal çalıp istedikleri kıvama getirmeye çalışıyorlar. Alevileri kendi yanlarına çekmeye çalışıyorlar ama asıl olarak da Alevileri satın almak istiyorlar. Böyle bir şeyi gerçekten mücadele veren Alevi kurumları ve Aleviler kesinlikle kabul etmeyecektir” dedi.

“ASIL AMAÇ ALEVİLERİ ASİMİLE ETMEK VE DEVLETİN KONTROLÜ ALTINDA TUTMAKTIR”

Tunçdemir sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir taraftan da Cem Vakfı gibi bu durumu kabullenen ve kendini Alevilerin bir kurumu gibi gösteren yapılar var. Onlar bu durumu kabul edeceklerdir. Bu yapılacak olan şeyler onların istediği şeyler, onların talepleri. Ayrıca bu bir seçim yatırımı. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bir seçimde iktidar Alevileri kendi yanına çekmek istiyor ve kontrolü altında tutmak istiyor. Ama sadece seçim yatırımı olarak değerlendirilemez bu durum. Çünkü asıl amaç Alevileri asimile etmek ve devletin kontrolü altında tutmaktır. Alevi kurumlarını içeriden çürütmek istiyorlar. Bizim pirlerimizi, dedelerimizi imamlarla bir tutmak istiyorlar. Bizde rızalık vardır, lokma vardır. O zaman dedelerin imamlardan farkı kalmayacak. Devletin bir memuru olacaklar. Maaş vermeleri ayrıca onları eğitmenleri anlamına da gelir. Bu ritüelleri uygulayacaksınız, bunları bunları yapacaksınız diye dayatmalarda bulunurlar bir süre sonra. Dedeleri tamamen memurlaştırmaya çalışıyorlar. Alevilikte böyle bir şey yok. Bu durum kesinlikle kabul edilemez. Gerçekten mücadele eden Alevi kurumları ve biz Aleviler bu duruma karşı çıkacağız ve asla kabul etmeyeceğiz.

“ALEVİLER VE OCAKLAR ARASINDA SIKI BAĞ SAĞLANMALI”

Biliyorsunuz ki Cem Vakfı aracılığı ile Diyanet’e bağlı Alevi İslam Dairesi Başkanlığı kurulmuştu yıllar önce. Bunun üzerinden Aleviler asimile edilmeye çalışılıyor hala. Alevi İslam Dairesi’nin kontrolünde mi olacak bu yapılacak olan çalışmalar? O da Diyanete bağlı olduğu için mekanizma bu şekilde mi işleyecek? Alevilerde iktidardan bağımsız bir yapı vardır. Pirlerimizin eğitimini veren Ocak sistemimiz vardır. Ocaklarla bağın koparılmaması gerekiyor. Bu yapılana karşı sıkı bir bağ sağlanmalı Aleviler ve Ocaklar arasında. Pirlerimiz bu Ocaklardan alınacak ve başka eğitimler verilerek asimile edilmeye çalışılacak.”

Melis CİDDİOĞLU-Barış KOP/PİRHA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: