Ana Sayfa Haberler Alevi yurttaş Hasan Sönmez: Ziyaretlerimizin doğal dokusu korunmalı-VİDEO

Alevi yurttaş Hasan Sönmez: Ziyaretlerimizin doğal dokusu korunmalı-VİDEO

0
Alevi yurttaş Hasan Sönmez: Ziyaretlerimizin doğal dokusu korunmalı-VİDEO

Alevilerin inanç yerlerine düzenleme adı altında doğal dokusuna zarar veriliyor. Piri Sevdin Ocağı evlatlarından Hasan Sönmez ziyaretlerin doğal dokusunun bozulduğu yenileme çalışmalarını PİRHA’ya değerlendirdi. “Ziyaretlerin otantik yapısının bozulmaması gerekiyor çünkü insanların ziyaretlere bakışı değişebilir” dedi.

Alevilik inancında ziyaret yerleri önemli bir yere sahip. Devletin Alevilerin inanç yerlerine müdahalesi devam ediyor. Munzur Gözeleri’ndeki peyzaj projesinde olduğu gibi Ana Fatma ziyareti de yenileme adı altında doğal dokusuna zarar veriliyor.

Piri Sevdin Ocağı evlatlarından Hasan Sönmez ziyaretlerin doğal dokusunun bozulduğu yenileme çalışmalarını PİRHA’ya değerlendirdi.

“ZİYARETLERİN OTANTİK YAPISININ KORUNMASI GEREKİYOR”

Ziyaretlerin manevi değer olarak kabul edilen bölgesinin doğal dokusunun korunması gerektiğini belirten Sönmez, “İnsanların, inanç duygularının hasar görmemesi için ziyaret yerlerindeki yenileme çalışmaları insanlara danışılarak yapılması gerekiyor” dedi.

Sönmez, şunları kaydetti:

“Ziyaretlerin yapısının değişmesi insanlarda farklı bir duygu yaratabilir o yüzden ziyaretlerdeki otantik yapının korunması gerekiyor. Çünkü insanların otantik yapısı değişen inanç yerlerine bakışı değişebilir, oradaki duygu akışını kaybedebilir. Bizim toplumumuzda ziyaret ile insan arasında manevi bir duygu akışı gerçekleşiyor, o duygu akışının bozulmaması gerekiyor. O yüzden de ziyaretlerin otantik yapısının korunmasında fayda var.”

Cihan BERK/DERSİM

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: