Sazcı: Cemevine ‘cümbüş evi’ diyenler Aleviler için adım atmaz-VİDEO

0
34

İçişleri Bakanı Soylu’nun resmi olmayan danışmanının Alevi kurumlarını ziyaretini değerlendiren Kızıldeli Ocağı Yol Hizmetkarı Mustafa Sazcı, “Cemevini cümbüş evi olarak tanımlayanların Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ı serbest bırakanların yapacağı tek şey bir dönem yapmak istediklerinin, cami-cemevi projesinin ötesine geçemeyeceğinden eminim” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun resmi olmayan danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek’in başını çektiği heyetin cemevlerine ‘Bir ihtiyacınız var mı’ ziyaretlerine ilişkin de konuştu.

Erdoğan konuşmasında, “Bugünkü kabine gündemimizde talimatımızla ülkemizin 58 ilindeki 1585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmayı da görüştük. Aynı şekilde insan hakları eylem planında yer alan azınlık vakıflarının seçim usulüyle ilgili hususu da değerlendirdik. Hangi meşrebe mensup olursa olsun Türkiye’nin 84 milyon vatandaşımızın her birinin meselesi bizim meselemizdir” ifadelerini kullandı.

“YAPMAK İSTEDİKLERİ CAMİ-CEMEVİ PROJESİNDEN ÖTESİNE GEÇEMEYECEKTİR”

Erdoğan’ın açıklamasının ardından yeniden gündeme gelen iktidarın cemevlerini ziyaretine ilişkin konuşan Kızıldeli Ocağı Yol Hizmetkarı Mustafa Sazcı, iktidarın Alevilerin yararına hiçbir şey yapamayacağının altını çizerek, “Cemevini cümbüş evi olarak tanımlayanların Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ı serbest bırakanların yapacağı tek şeyin, bir dönem yapmak istedikleri cami-cemevi projesinden öteye geçemeyeceğinden eminim” dedi.

“KENDİNİ AKLAMA GİRİŞİMLERİ!”

Mustafa Sazcı, son süreçte valilerin, il müftülerinin, İçişleri Bakanlığı danışmanlarının Alevi kurumlarını ve cemevlerini ziyaretinin, mafya devlet ilişkisini göz önüne seren Soylu ve Peker arasındaki husumet sonucu ortaya çıkan iftiralar nedeniyle olduğunu söyledi.

Sazcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peker’in, saray rejiminin çöküşünü yavaşlatmak için kullanacağı, Aleviler üzerine yapmak istedikleri iç kargaşa planlarını deşifre etmesi sonucu kendini aklama girişimleri olarak görüyorum.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

Bir Cevap Yazın