Ana Sayfa Haberler Sağlar, Anayasa Mahkemesi’nin ‘orantılı’ bulduğu cezayı AİHM’ne taşıyor

Sağlar, Anayasa Mahkemesi’nin ‘orantılı’ bulduğu cezayı AİHM’ne taşıyor

0
Sağlar, Anayasa Mahkemesi’nin ‘orantılı’ bulduğu cezayı AİHM’ne taşıyor

Anayasa Mahkemesi, Alevi Çalıştayı’na davet edilen Maraş Katliamı’nın baş sorumlularından Ökkeş Şendiller’in, Alevi Çalıştayı’na davet edilmesinin ardından kendisini ‘Alevi katili’, ‘Ellerinde Alevi kanı olan’ şeklinde eleştiren Fikri Sağlar’ın tazminat cezasına çarptırılmasını hak ihlali olarak görmeyerek cezayı ‘orantılı’ bulmuştu. Sağlar, ‘orantılı’ bulunan cezayı AİHM’ne taşıyacağını söyledi. 

Alevi Çalıştayı’na davet edilen Maraş Katliamı’nın baş sorumlularından Eski BBP Maraş Milletvekili Ökkeş Şendiller, Alevi Çalıştayı’na davet edilmesinin ardından kendisini ‘Maraş’ta Alevileri katleden bir anlayışın çalıştayda olmasına karşıyım’ ve ‘Ellerinde Alevi kanı olanlar nasıl katlettiklerini mi anlatacaklar?’ diyen Eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar hakkında tazminat davası açmıştı.

Şendiller dava açma gerekçesinde, Maraş Katliamı ile ilgili davada delil olmadığını belirterek beraat ettiğini ve suçsuz olduğunu iddia etmişti. Dava sonucunda Fikri Sağlar’ın tazminat ödemesine karar verilmişti.

Fikri Sağlar, tazminat kararının ardından ‘İfade özgürlüğünün, yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle makul sürede yargılanma hakkının, yargılama sürecinde görev alan hakimlerin görevden ihraç edilmiş olmaları nedeniyle de bağımsız ve tarafsız mahkemede yargılanma haklarının ihlal edildiği’ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuş ancak mahkeme verilen cezayı ‘orantılı’ bulduğunu belirterek, hak ihlali bulunmadığına hükmetmişti.

“AYM, TARAFLI DAVRANMIŞTIR”

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar, AYM’nin verdiği kararın hukuksuz olduğunu söyledi. Karara itiraz ederek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğini belirten Sağlar şunları dile getirdi:

“Anayasa Mahkemesi’nin ne kadar taraflı olduğunu açıkça görüyoruz. Anayasa Mahkemesi Başkanı ve 6 üye sözlerimi ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirmiş ve özellikle toplumsal olaylara son derece adil bir yaklaşım sergilemişlerdir. Onları kutluyorum. İyi ki onlar var. Ama 9 üyenin AKP anlayışında hareket ettiğini görmek ve çok ciddi bir şekilde Alevi katliamlarını destekleyen bir anlayışı savunduklarını görmekten de büyük üzüntü duyuyorum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Hukuksuz kararın oradan döneceğini düşünüyorum.”

Melis CİDDİOĞLU/ANKARA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: